FOTBAL INTERNAŢIONAL

Dorin Goian, suspendat patru etape în Italia, pentru că a îmbrâncit un arbitru

Fundaşul român Dorin Goian, care evoluează în Serie B, la Spezia, a fost suspendat patru etape de Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste Italiene, din cauză că, după ce a fost eliminat în meciul cu Juve Stabia, de sâmbătă.

20 Noiembrie 2012, 17:50 (actualizat 27 Noiembrie 2012, 23:58) |
Dorin Goian, în pericol de a fi concediat / FOTO: acspezia.com

Fundaşul Dorin Goian va rata partidele cu Cesena, Empoli, AS Bari şi Lanciano, din liga a II-a italiană, după ce a fost suspendat patru etape, în urma încercării "de a-l intimida pe arbitru după ce acesta l-a eliminat" în meciul de sâmbătă, de pe teren propriu, cu Juve Stabia, încheiat cu victoria oaspeţilor, cu scorul de 3-2.

Goian a primit cartonaş roşu în minutul 88, în urma unui duel cu atzacantul lituanian Tomas Danilevičius, iar apoi l-a îmbrâncit pe arbitrul Maurizio Ciampi.

Fundaşul de 31 de ani a strâns 925 de minute în tricoul echipei sale, la care a ajuns în această vară, de la Glasgow Rangers, pe parcursul a 11 jocuri în care a fost titular, iar în zece din acestea, integralist. Goian, care a mai primit şi 8 cartonaşe galbene, se află la a doua eliminare, după cea din 1 septembrie, din deplasarea de la Verona, scor 1-1.