Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
EUROPA LEAGUE

Dinamo Zagreb - Petrolul 2-1 / ”Lupii Galbeni” - eliminați pentru a doua oară la rând în play-off

Petrolul Ploiești a ratat pentru al doilea an la rând accesul în grupele Ligii Europa, după ce a remizat la Zagreb, cu Dinamo, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Duje Čop ('22), elevii lui Răzvan Lucescu, învinși în tur cu 3-1, au egalat prin Juan Angel Albín ('59), dar gazdele s-au impus la ultima fază a meciului, după golul lui Domagoj Antolić ('90+5).

În grupele Ligii Europa s-au calificat două echipe românești: Steaua București și Astra Giurgiu.

28 August 2014, 23:56 (actualizat 29 August 2014, 01:12) |
Tehnicianul Petrolului Ploiești, Răzvan Lucescu / FOTO: fcpetrolul.ro

În sezonul trecut, Petrolul a fost eliminată de Swansea City, după 1-5 în Țara Galilor și 2-1 pe Ilie Oană.

Componența echipelor:

  • Dinamo Zagreb: 34. Eduardo - 6. Ivo Pinto, 5. Jozo Simunovic, 4. Josip Simunic (căpitan), 19. Josip Pivaric - 77. Marcelo Brozovic, 16. Arijan Ademi (24. Ante Coric '89), 10. Paulo Machado (55. Ognjen Vukojevic '64) - 28. Wilson Eduardo (2. El Arbi Hilal Soudani '71), 8. Domagoj Antolic, 90. Duje Cop. Antrenor: Zoran Mamic. Rezerve neutilizate: 1. Antonijo Jezina - 3. Luis Ibanez, 7. Franko Andrijasevic, 22. Leonardo Sigali, 20. Marko Pjaca
  • Petrolul Ploieşti: 12. Alberto Cobrea - 2. Jean Sony Alcenat, 15. Ovidiu Hoban, 35. Gerson, 8. Mourad Satli - 11. Juan Albin, 91. Pablo De Lucas (9. Patrick Nkoyi '74), 5. Sonz Mustivar (30. Laurenţiu Marinescu '79) - 10. Adrian Mutu (căpitan, 7. Gevaro Nepomuceno '67), 80. Filipe Teixeira - 99. Toto Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu. Rezerve neutilizate: 33. Mirel Bolboaşă - 6. Dean Beţa, 20 Njongo Priso, 21. Victoraş Astafei

Statistica partidei, potrivit UEFA:

  • șuturi pe poartă: 9 - 2
  • șuturi la poartă: 5 - 2
  • bare: 0 - 1
  • cornere: 5 - 1
  • atacuri periculoase: 33 - 26
  • off-side-uri: 1 - 1
  • faulturi comise: 11 - 10

Petrolul, pentru a doua oară consecutiv în play-off-ul Ligii Europa, i-a eliminat pe albanezii de la Flamurtari Vlorë (2-0 la Ploiești și 3-1 în deplasare), în turul al II-lea, și pe cehii de la Viktoria Plzeň (1-1 pe Ilie Oană și 4-1 în deplasare), în runda anterioară.

Până în această fază a competiției, croații au trecut de lituanienii de la Žalgiris Vilnius (dublă victorie cu același scor, 2-0), în turul al II-lea al Ligii Campionilor, și au fost eliminați danezii de la BK Aalborg în runda a III-a a competiției (0-2 pe teren propriu, 1-0 în deplasare).

Dinamo Zagreb s-a duelat de mai multe ori cu echipele românești în cupele europene:

  • 1964/1965, în Cupa Cupelor, cu Steaua: dublă victorie, cu 2-0 acasă și 3-1 la București
  • 1966/1967, în Cupa Orașelor Târguri, cu Dinamo Pitești: 0-0 la Zagreb și 1-0 în România
  • 1967/1968, în Cupa Orașelor Târguri, cu Petrolul Ploiești: 5-0 pe teren propriu și 0-2 în deplasare
  • 1976/1977, în Cupa UEFA, cu ASA Târgu Mureș: 3-0 și 1-0
  • 1993/1994, în runda I a Ligii Campionilor, cu Steaua: 2-3 pe teren propriu, 2-1 pe Ghencea
  • 2009/2010, în grupele Ligii Europa, cu Poli Timișoara: 1-2 la Zagreb și 3-0 în Banat

În grupele Ligii Europa au fost calificate din oficiu 7 echipe: FC Sevilla (Spania, deținătoarea trofeului), Dinamo Kiev (Ucraina), ACF Fiorentina (Italia), VfL Wolfsburg (Germania), Everton (Anglia), Estoril Praia (Portugalia) și EA Guingamp (Franța).

Rezultatele din manșa a doua a play-off-ului Ligii Europa:

  • Lokomotiv Moscova - APOLLON LIMASSOL: 1-4 (Roman Pavliucenko '85) - Nicolae Grigore a fost rezervă la oaspeți
  • Omonia Nicosia - DINAMO MOSCOVA: 1-2 (Mickael Poté '23 / Milan Stepanov '11-autogol, Christopher Samba '90+3) - meci arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de tuşierii Aurel Oniţa şi Miklos Nagy și de arbitrul de rezervă Radu Petrescu. Oaspeții au avut un jucător eliminat, pe mijlocașul William Vainqueur ('73)
  • Neftçi Baku - PARTIZAN BELGRAD: 1-2 (Julius Wobay '58 / Petar Škuletić '24, '90+2) - partida s-a încheiat cu 4 eliminați: 3 de la gazde (Ernest N'For'86, Eric Ramos '90+3 și Cauê '90+4) și unul de la oaspeți (Petar Škuletić '90+4).
  • METALIST HARKOV - Ruch Chorzów: 1-0 (Cleiton Xavier '105+1-penalty) - portarul oaspeților, Krzysztof Kamiński, a fost eliminat în minutul 103
  • FK KRASNODAR - Real Sociedad: 3-0 (Joãozinho '71-penalty, Mauricio Pereyra '88, Ari '90)
  • PAOK SALONIC - Zimbru Chișinău: 4-0 (Fernando Pereyra '11, Stefanos Athanasiadis '45, Robert Mak '79, Maarten Martens '84) - fundașul Răzvan Raț a fost integralist la gazde și a oferit pasa decisivă pentru golul de 2-0. Oaspeții au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea atacantului francez Jean Amani ('42).
  • Hajduk Split - DNEPR DNEPROPETROVSK: 0-0
  • Șeriff Tiraspol - HNK RIJEKA: 0-3 (Ligger Malaquias '29-autogol, Andrej Kramarić '44, Moisés '61) - fundașul Andrei Mureșan a fost integralist la gazde
  • FK Rostov - TRABZONSPOR: 0-0 - mijlocașul Alexandru Bourceanu nu a făcut parte din lotul gazdelor
  • Șahtior Soligorsk - PSV EINDHOVEN: 0-2 (Memphis Depay ('89, '90+3)
  • Maccabi Tel Aviv - ASTERAS TRIPOLIS: 3-1 (Barak Badash '27, Eran Zehavi '54-penalty, Rade Prica '75 / DORIN GOIAN '23)
  • Twente Enschede - FK QARABAH: 1-1 (Luc Castaignos '37, Muarem Muarem '51)
  • FC Midtjylland - PANATHINAIKOS ATENA: 1-2 (Sylvester Igboun '73-penalty / Nano '55Viktor Klonaridis '74)
  • FEYENOORD ROTTERDAM - Zoria Lugansk: 4-3 (Mitchell tre Vrede '18, Ruben Schaken '26, Maxym Bily '48-autogol, Elvis Manu '90+2 / Ruslan Malinovski '56, '80, Maxym Billy '71)
  • SPARTA PRAGA - FC Zwolle: 3-1 (Ladislav Krejci '10, Borek Dočkal '44, Jakub Brabec '62 / Stefan Nijland '83-penalty)
  • Rapid Viena - HLESINGIN JALKAPALLOKLUBI: 3-3 (Louis Schaub '10, '13, Dominik Wydra '90+4 / Macoumba Kandji '15, Nikolai Alho '77, Demba Savage '88-penalty)
  • SAINT-ETIENNE - Karabukspor: 1-0 (Kevin Monnet-Paquet '13), 4-3 la penalty-uri
  • Debrecen - YOUNG BOYS BERNA: 0-0 - gazdele au încheiat partida în 9 jucători de câmp, după eliminarea lui Limam Seydi
  • FC ZURICH - Spartak Trnava: 1-1 (Yacine Chikhaoui '48 / Nikolas Špalek '90+2)
  • AC TORINO - NK Split: 1-0 (Omar El Kaddouri '22-penalty)
  • VILLARREAL - FK Lokomotiv Astana: 4-0 (Luciano Vietto '21, '54, Bruno '61-penalty, Matias Leiva '67)
  • TOTTENHAM - AEL Limassol: 3-0 (Harry Kane '45, Paulinho '49, Andros Townsend '66-penalty) - fundașul Vlad Chiricheș, schimbat în minutul 86, a fost coautorul celui de-al doilea gol
  • Nacional Funchal - DINAMO MINSK: 2-3 (Marco Matias '30-penalty, Ali Ghazal '53 / Shikoze Udodji '32, '63, Slobodan Simović '40)
  • Hull City - LOKEREN: 2-1 (Robert Brady '6, '55-penalty / Jordan Remacle '49) - meci arbitrat de o brigadă românească: Ovidiu Hațegan - Octavian Şovre şi Radu Ghinguleac - Sebastian Colțescu. Atacantul gazdelor, Yannick Sagbo, a fost eliminat în minutul 71.
  • INTERNAZIONALE MILANO - Stjarnan: 6-0 (Mateo Kovačić '28, '33, '51, Pablo Osvaldo '47, Mauro Icardi '69, '80)
  • BORUSSIA MOENCHENGLADBACH - FK Sarajevo: 7-0 (André Hahn '20, Granit Xhaka '24, Branimir Hrgota '34, '67, '82, Thorgan Hazard '74-penalty, '90+2)
  • FC BRUGGE - Grasshopper Zürich: 1-0 (Víctor Vázquez '62)
  • LEGIA VARȘOVIA - FK Aktobe: 2-0 (Michal Kucharczyk '26, Ivica Vrdoljak '66-penalty)
  • RIO AVE - Elfsborg: 1-0 (Esmaël Gonçalves '90+2)

Rezultatele partidelor din prima manșă a play-off-ului Ligii Europa:

  • Dnepr - Hajduk Split 2-1 (Nikola Kalinić '50, Evgheni Șakov '88 / Tino Sušić '47)
  • FC Astana (Kazahstan) - Villarreal CF (Spania): 0-3 (Cani '33, Dos Santos '48, Mario Gaspar '84) - fundașul central al gazdelor, Marin Aničić a primit două cartonașe galbene în decurs de 24 de minute și a fost eliminat în minutul 60
  • FC Aktobe (Kazahstan) - Legia Varşovia (Polonia) 0-1 (Duda '48)
  • Dinamo Moscova (Rusia) - AC Omonia Nicosia (Cipru) 2-2 (Samba '33, Büttner '72 / Lobzhanidze '2, Fofana '59) - extrema stângă a gazdelor, Aleksandr Kokorin, a încasat două cartonașe galbene în minutele 43 și 62
  • AEL Limassol (Cipru) - Tottenham Hotspur (Anglia) 1-2 (Sardinero '14 / Soldado '74, Kane '80)
  • HJK Helsinki (Finlanda) - Rapid Viena (Austria) 2-1 (Lod '63, Väyrynen '74 / Schaub '58)
  • FK Qarabah (Azerbaidjan) - FC Twente Enschede (Olanda) 0-0
  • Ruch Chorzów (Polonia) - Metalist Harkov (Ucraina) 0-0
  • PSV Eindhoven (Olanda) - Şahtior Soligorsk (Belarus) 1-0 (Maher '59) - meci arbitrat de o brigadă din România, cu Cristi Balaj la ”centru”, ajutat de asistenții Sebastian Gheorghe și Mihai Artene, respectiv de rezerva Cătălin Popa
  • IF Elfsborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia) 2-1 (Prodell '27, Mobaeck '38 / Marcelo '65)
  • Kardemir Karabükspor (Turcia) - AS Saint-Étienne (Franţa) 1-0 (Kumbela '60)
  • Dinamo Minsk (Belarus) - CD Nacional (Portugalia) 2-0 (Stasevici '44-penalty, Nikolici '55)
  • Apollon Limassol (Cipru) - FC Lokomotiv Moscova (Rusia) 1-1 (Abraham '80 / Kasaev '39) - oaspeții au încheiat jocul cu 2 eliminați: mijlocașul Jan Tigoev ('76) și fundașul stânga Vitali Denisov ('87)
  • BSC Young Boys Berna (Elveţia) - VSC Debrecen (Ungaria) 3-1 (Nuzzolo '26, Steffen '67, Frey '87 / Sidibé '39)
  • Zoria Lugansk (Ucraina) - Feyenoord Rotterdam (Olanda) 1-1 (Biliy '27 / Te Vrede '38)
  • PEC Zwolle (Olanda) - Sparta Praga (Cehia) 1-1 (Lukoki '77 / Krejčí '82) - gazdele au ratat un penalty în minutul 21, prin Maikel van der Werff
  • Trabzonspor (Turcia) - FC Rostov (Rusia) 2-0 (Medjani '37, Oscar Cardozo '73)
  • Panathinaikos Atena (Grecia) - FC Midtjylland (Danemarca) 4-1 (Berg '21-penalty, '24, '45, '89 / Lauridsen '13) - fundașul dreapta al gazdelor, Konstantinos Triandafillopulos, a fost eliminat în minutul 81, iar fundașul central al oaspeților, Erik Sviatchenko, a primit cartonaș roșu în minutul 58
  • Zimbru Chişinău (Republica Moldova) - PAOK Salonic (Grecia) 1-0 (Burghiu '80) - Răzvan Raţ a fost integralist la oaspeți, Costin Lazăr nu a fost reținut în lot
  • FC Spartak Trnava (Slovacia) - FC Zürich (Elveţia) 1-3 (Vlasko '14-penalty / Chermiti '4, '45+2, '58)
  • FK Partizan Belgrad (Serbia) - PFK Neftçi Baku (Azerbaidjan) 3-2 (Dênis Silva '29-autogol, Grbić '32, Yunuszadä '69-autogol / Dênis Silva '11, '17)
  • Grasshoppers Zürich (Elveţia) - FC Brugge (Belgia) 1-2 (Lang '8 / Jahić '14-autogol, Víctor Vázquez '15)
  • Asteras Tripolis (Grecia) - Maccabi Tel-Aviv (Israel) 2-0 (Mazza '29, Zisopoulos '47) - fundașul central Dorin Goian a fost integralist la învingători
  • RNK Split (Croaţia) - AC Torino (Italia) 0-0
  • OV Lokeren (Belgia) - Hull City (Anglia) 1-0 (Vanaken '58)
  • Real Sociedad (Spania) - FC Krasnodar (Rusia) 1-0 (Xabi Prieto '71)
  • FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) - VfL Borussia Mönchengladbach (Germania) 2-3 (Puzigaća '26, Duljević '59 / Hahn '11, Hrgota '41,'73)
  • HNK Rijeka (Croaţia) - Şeriff Tiraspol (Republica Moldova) 1-0 (Leovac '85) - mijlocașul central Andrei Mureșan a fost integralist la oaspeți
Articole pe aceeaşi temă
 
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 9°C 10°C
IASI 8°C 8°C
CLUJ 8°C 6°C
CONSTANTA 13°C 11°C
CRAIOVA 8°C 10°C
BRASOV 8°C 6°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 18 Noiembrie 2017, 10:17
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 17-11-2017
Deschidere: 7716.26
Maxim: 7774.77
Mimim: 7716.26
Variatie: 0.72%
SNG
31.45
1.92%
BRD
12.90
0.31%
TLV
2.14
0.71%
FP
0.84
0%
TRP
0.39
0.26%
SFG
33.10
0.3%
TGN
387.00
1.57%
TEL
25.20
0.2%
SNN
7.52
0.4%
SIF1
2.62
0.57%
ARHIVĂ ȘTIRI