Dinamo - Steaua 3-1 / Rednic: "Noi i-am forţat să greşească!" Dumitriu: "Noi am generat această înfrângere!"

La finalul meciului Dinamo - Steaua 3 - 1, antrenorul gazdelor, Mircea Rednic era în culmea fericirii nu numai pentru că şi-a învins din nou marea rivală, dar şi fiindcă alb-roşii au făcut un pas important către accesul în play-off.

De partea cealaltă, Dumitru Dumitriu a acuzat numeroasele gafe ale elevilor săi, mai ales în contextul în care "s-a văzut că Dinamo a intrat cu teamă în meci".

22 Noiembrie 2015, 23:49 |
Mircea Rednic, după Dinamo - Steaua 3-1

Declaraţiile celor doi tehnicieni:

Mircea Rednic: "Sunt un antrenor fericit. Mă bucur că am reușit să câștigăm acest meci. Aveam nevoie de cele 3 puncte. Eu cred că este o victorie meritată. Prima repriză a fost mai echilibrată, s-a alergat mult, și de-o parte și de cealaltă, fără ocazii. În afară de șutul lui Anton, noi nu prea am fost periculoși. Jucătorii care au intrat în repriza a doua au adus un plus, de prospețime și de calitate. Am făcut un pressing mai sus ca în prima repriză și i-am obligat să facă greșeli. Golurile au venit în urma unor faze pe care noi le-am cerut. Primul gol, cu noroc, dar asta face parte din fotbal.

Cred că eram în inimile suporterilor și înainte, dar acum mai mult pentru că nu au mai câștigat de atâta vreme și trebuie să ținem cont și de rezultat.

Titlul? Nu ne gândim așa departe. Importante au fost cele 3 puncte, ținând cont de situația noastră în clasament. Trebuie să ținem aproape de cei din față. Mai avem până la campionat. Important este să ne îndeplinim primul obiectiv: calificarea în play-off, fiindcă încă se joacă.

”Bizonul” a promis înaintea meciului că va înscrie. Mă bucur pentru el că a înscris, că a făcut un meci foarte bun. Mă bucur și pentru Palic că a înscris. Eu cred că el a fost cel mai bun jucător de pe teren, el a făcut diferența la mijlocul terenului în repriza a doua.

Ce n-am reușit ca jucător (n. red. - s-o învingă pe Steaua), reușesc acum ca antrenor. Bineee, am reușit și ca jucător, dar nu de foarte multe ori. Și trebuie să ținem cont și de faptul că, astăzi, de la Steaua au lipsit câțiva jucători importanți și s-a văzut”.

Dumitru Dumitriu, după Dinamo - Steaua 3-1
Dumitru Dumitriu: ”Este o înfrângere pe care am generat-o în partea a doua a jocului printr-un joc modest, greșeli personale de care echipa gazdă, care a jucat foarte bine în partea a doua, a profitat. Au contat foarte mult și absențele (n. red. - Steaua a avut 7 jucători indisponibili pentru acest meci: 2 suspendați și 5 accidentați), dar nu mai discutăm de acest lucru acum.

Trebuie să spun că, în prima parte a jocului, puteam să ne impunem mult mai bine, să jucăm mai bine la finalizare, să marcăm, pentru că s-a văzut clar că Dinamo a avut o teamă, s-a văzut clar. Când au văzut că suntem neputincioși, că nu reușim mai nimic, normal că au ieșit la joc și au făcut ce-au făcut.

Toți am greșit. În primul rând că, pentru a câștiga, trebuie să-ți creezi ocazii de gol. Noi nu ne-am creat ocazii, nu am tras la poartă. Am reușit doar două șuturi tot meciul, deci e greu de crezut că poți câștiga un astfel de derby cu două șuturi la poartă în 90 de minute. Repet: n-am știut să profităm de prima parte a jocului în care am fost cel puțin egali cu gazdele și, după aceea greșelile personale care ne-au dus la acel 3-0 neverosimil și poate doar golul lui Stanciu a mai scuzat un pic din jocul nostru mai slab.

Dacă acea bară (n. red. - a lui Nicolae Stanciu, în minutul 89) ar fi fost gol, am fi avut șansa unui scor mai strâns, dar de meci egal, sau de victorie, e greu de crezut, pentru că ne-am debusolat după primirea primului gol”.

Programul etapei a XVIII-a:

Vineri, 20 noiembrie

Sâmbătă, 21 noiembrie

• 16:30 CFR Cluj - CSMS Iași: 0 - 0
  • 21:15 Astra Giurgiu - ACS Poli Timișoara: 2 - 2 (William de Amorim '10, Constantin Budescu '87-penalty / Ianis Zicu '30, Alexandru Curtean '68)

Duminică, 22 noiembrie

• 18:00 ASA Târgu Mureș - FC Viitorul: 2 - 2 (Pablo Brandan '12, Ionuţ Balaur '90+2 / Ionuţ Balaur '37-autogol, Adnan Aganovic '65)
  • 20:30 Dinamo - Steaua: 3 - 1 (Fernando Varela '56-autogol, Antun Palic '67, Eddy-Harlem Gnohere '84/ Nicolae Stanciu '90+2)

1886424-18 (+6)30(+3)
4.Pandurii Târgu Jiu1786321-15 (+6)30(+6)
5.Dinamo1886422-19 (+3)30(+3)
6.ASA Târgu Mureş1869321-15 (+6)27(0)
7.CS U Craiova1875621-15 (+6)26(-1)
8.CSMS Iaşi1865714-20 (-6)23(-4)
9.CFR Cluj1877424-17 (+7)22(+1)
10.ACS Poli Timişoara1837814-24 (-10)16(-11)
11.Concordia Chiajna18351016-27 (-11)14(-13)
12.FC Botoşani1727816-26 (-10)13(-11)
13.FC Voluntari1717913-27 (-14)10(-17)
14.Petrolul Ploieşti1718810-18 (-8)5(-16)

Petrolul Ploiești și CFR Cluj au început sezonul cu o penalizare de 6 puncte, din cauza încălcării fair-play-ului financiar.

Ierarhia marcatorilor:

• 10 goluri: Cristian López (CFR Cluj)
  • 9 goluri:Ioan Hora (Pandurii Târgu Jiu)
  • 7 goluri: Constantin Budescu (Astra Giurgiu), Nicolae Stanciu (Steaua), Eddy Harlem Gnohéré (Dinamo)
  • 6 goluri: Adnan Aganovic (FC Viitorul), Florin Tănase (FC Viitorul)
  • 5 goluri: Denis Alibec (Astra Giurgiu), Florin Cernat (FC Viitorul), Alex Chipciu (Steaua), Bojan Golubovic (CSMS Iași)
  • 4 goluri: William de Amorim (Astra Giurgiu), Mihai Roman (Pandurii Târgu Jiu), Filip Jazvic (ASA Târgu Mureş), Marcel Essombé (Dinamo), Tiberiu Serediuc (Concordia Chiajna), Andrei Ivan (CS U Craiova)