LIGA I

Dinamo - Steaua: 1-2 / Steaua a egalat-o pe Dinamo la numărul total de victorii în "eternul derby"

Steaua a câştigat al şaselea meci consecutiv în faţa marii rivale, Dinamo, şi al treilea la rând în deplasare, scor 2-1 (2-0), pe Arena Naţională, într-un meci dominat clar de Steaua, în primele 65 de minute, după care campioana a avut destule emoţii în faţa ambiţioşilor "Câini Roşii".

11 August 2013, 23:41 (actualizat 11 August 2013, 23:51) |
Golul lui Iasmin Latovlevici din minutul 5 a făcut ca misiunea Stelei în derby-ul cu Dinamo să fie mult mai uşoară

Steaua a condus cu 2-0 după golul superb al lui Iasmin Latovlevici ('5), printr-un şut de la 25 de metri, uşor lateral stânga, şi autogolul lui Collins Fai ('38), iar Dinamo a sperat la cel puţin o remiză graţie reuşitei superbe a lui Dorin Rotariu ('67), care a încercat să înscrie cu câlcâiul de la 2 metri, lateral dreapta, după care l-a driblat spectaculos pe Lukasz Szukala şi a înscris frumos, la colţul opus.

Este pentru prima oară când Iasmin Latovlevici şi Dorin Rotariu înscriu într-un derby Dinamo - Steaua.

Steaua a ratat numeroase ocazii monumentale de a marca, mai ales în a doua repriză. Cristi Tănase a şutat în bara transversală în minutul 65, iar Iasmin Latovlevici a ratat un penalty în minutul 70, după un fault al lui Laurenţiu Rus asupra lui Cristi Tănase.

• Dinamo: Bălgrădean - Rus, Durimel, D. Grigore, Fai - Elton, Thicot (Balint '46) - Matei, Curtean, Filip (Rotariu '46) - Thomas (Ndaw '71). Antrenor: Gheorghe Mulţescu
  • Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Ad. Cristea (Stanciu '46), Tănase (Tatu '82) - Piovaccari (Nikolici '46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Meciul a fost precedat de o bătaie între fani, după ce un grup al dinamoviştilor a reuşit să pătrundă în peluza Stelei. De asemenea, fanii alb-roşilor au aruncat cu tot ce au avut la îndemână în jucătorii Stelei, la loviturile de colţ.

Este pentru prima oară în istorie când una dintre rivale reuşeşte 6 victorii succesive, iar roş-albaştrii izbutesc în premieră să egaleze situaţia "la general", din punct de vedere al victoriilor, 54 de fiecare parte (alte 45 de meciuri s-au încheiat remiză). Dinamo are avantaj la succesele din campionat, 45, faţă de 39 ale rivalei. În Cupa României, Steaua îşi domină net adversara istorică (14-8), iar în Supercupă, fiecare echipă a câştigat câte un meci. Golaverajul este de partea Stelei: 221-211, la general, şi 174-172, la partidele din campionat.

Aceasta a fost a treia victorie a lui Laurenţiu Reghecampf, ca antrenor, contra lui Dinamo (celelalte două consemnându-se în campionatul trecut), din cinci partide, în timp ce Gheorghe Mulţescu a bifat al zecelea eşec în faţa Stelei, ca antrenor, din 17 partide (nu a câştigat decât patru jocuri).

4.Petrolul Ploieşti42204-2 (+2)8(+2)
5.Ceahlăul Piatra Neamţ42116-3 (+3)7(+1)