Dinamo şi ASA Târgu Mureş - primele semifinaliste în Cupa României. Astra Giurgiu şi ACS Poli Timişoara - eliminate dramatic

Dinamo şi ASA Târgu Mureş sunt primele semifinaliste ale Cupei României, graţie victoriilor reuşite marţi, pe stadionul din Bulevardul Ştefan cel Mare, faţa Astrei Giurgiu, în ultimul minut de joc, respectiv la Timişoara, în faţa lui ACS Poli, la penalty-uri.Dacă echipa primăriei din Târgu Mureş a ajuns în premieră în această fază a competiţiei, "Câinii Roşii" revin în semifinale după o pauză de un an.

În sezonul trecut, alb-roşii au fost învinşi de CS Mioveni, în "optimi", cu 1-0.

15 Decembrie 2015, 23:09 (actualizat 15 Decembrie 2015, 23:11) |
Cupa României

Dinamo a condus-o pe Astra prin golul marcat de Eddy Harlem Gnohéré ('17), oaspeţii au punctat prin Gabriel Enache ('90+1), printr-un superb şut de la 25 de metri, dar elevii lui Mircea Rednic au "închis meciul" prin reuşita lui Ante Palić ('90+4).

Astfel, "Câinii Roşii" reuşesc a doua victorie consecutivă în ultimele minute, după succesul contra Pandurilor, din campionat, din urmă cu trei zile, scor 2-1 (Marcel Essombé '39, Ante Puljić '90+1 / Valentin Munteanu '62).

Componenţa echipelor:

• Dinamo: Cerniauskas - Corbu, Puljic, Mevlja, Fai Collins - Nedelcearu, Anton - Rotariu (Gavrilă '79), Palic, C. Matei (Vojnovici '67) - Gnohere (Essombe '62). Antrenor: Mircea Rednic
  • Astra Giurgiu: S. Lung - Queiros, Geraldo, Dandea (Ioniţă II '46), J. Morais - Lovin, Boldrin (Florea '67)- G. Enache, Budescu, Teixeira - Alibec (D. Niculae '72). Antrenor: Marius Şumudică

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Octavian Şovre şi Miclos Istvan Nagy - Dragoş Istrate.

Astra câştigase ultimele trei partide în faţa lui Dinamo: 6-1 la Giurgiu, pe 6 decembrie 2014, 2-0 şi 1-0 în deplasare, pe 29 mai 2015, respectiv 3 octombrie 2015. Înainte de această serie, alb-roşii câştigaseră pentru ultima oară în faţa giurgiuvenilor, scor 2-0, pe teren propriu (20 aprilie 2014).

Dinamo a jucat contra Stelei în ultima semifinală, în 2014, dart a ratat prezenţa în finală după un eşec, scor 2 - 5, şi o remiză, 1 - 1.

ASA Târgu Mureş a acces în premieră în semifinalele Cupei României, după ce a eliminat-o la Timişoara pe ACS Poli, la penalty-uri, scor 1 - 1 (7 - 6). Gazdele au deschis scorul prin Robert Elek ('24), iar oaspeţii au trimis partida în prelungiri, graţie reuşitei lui Sasha Balić ('80). De remarcat că bănăţenii au ratat un 11 metri prin Javier Hernandez ('37), acordat pentru un henţ la Velayos. Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Pablo Brandan ('93).

Cum nu s-a mai marcat în următoarele 40 de minute, jocul s-a decis la loviturile de departajare. Acolo, oaspeţii au transformat prin Gonzalez, Gorobsov, Velayos, Borza, Romario, Balic şi Manolov. De la gazde, au punctat Elek, Curtean, Llorente, Sarmov, Melinte şi Popescu, în timp ce şutul lui Artean a fost respins de portarul Eduard Stăncioiu.

• ACS Poli Timişoara: Kirschstein - Belu, Scutaru, Luchin (Melinte '64), D. Popescu - Sarmov, Llorente - Bărbuţ (O. Popescu '86), Javi Hernandez (Artean '74), Curtean - Elek. Antrenor: Florin Marin
  • ASA Târgu Mureş: Stăncioiu - Golanski (Candrea '115), Ivan Gonzalez, Balic, Velayos - Gorobsov, Brandan - Hanca (Borza '73), Ramiro Costa, Romario - Axente (Manolov '62). Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitri: Cristian Balaj - Mircea Orbuleţ, Aurel Oniţă - Florin Ovidiu Mazilu.

În campionat, cele doă echipe au remizat la Târgu Mureş, scor 0-0, iar pe Bega s-a impus ACS Poli, cu 2-0.

Miercuri, 16 decembrie

20:30 CSMS Iaşi - CFR Cluj

Joi, 17 decembrie

20:30 FC Viitorul - Steaua

Rezultatele din optimile de finală ale Cupei României:

Marți, 27 octombrie

• FC Brașov - Astra Giurgiu: 3 - 4, după prelungiri (Tembo '17, Budescu '28, Ioniţă '35, Dandea '118 / Matei '67, '90, Olteanu '88)
  • Concordia Chiajna - CSMS Iași: 1 - 2 (Răsdan '27 / Bădic '50, Frăsinescu '70)
  • ACS Poli Timișoara - Petrolul Ploiești: 2 - 1 (Hernandez '40-penalty, Cânu '83 / Velasco '70)

Miercuri, 28 octombrie

Joi, 29 octombrie

Rezultatele complete înregistrate în şaisprezecimile Cupei României:

• UTA Bătrâna Doamnă - Pandurii Lignitul Târgu Jiu (stadion Motorul, Arad): 1 - 1, 1-3 după penalty-uri

Au marcat: Marius Curtuiuş ('87) / Cristian Săpunaru ('9). Niciuna dintre formaţii nu a reuşit să marcheze în prelungiri, iar la loviturile de departajare portarul oaspeţilor a fost artizanul calificării, David Lazar apărând trei şuturi (Manea, Michel, Hlistei). Pentru UTA a marcat doar Bogdan Burlă, iar pentru Pandurii au transformat Nistor, Unguruşan şi Nicoară.

• CS Baloteşti - CFR Cluj (stadion Comunal, Baloteşti): 0 - 1

A marcat: Steve Leo Beleck ('112)

• Bucovina Pojorâta - ASA Târgu Mureş (stadion Comunal, Pojorâta): 1 - 4

Au marcat: Cornel Căinari ('88) / Miroslav Manolov ('2, '72), Gabriel Mureşan ('29), Mircea Axente ('83). Valentin Buhăcianu, de la gazde, a irosit un penalty în minutul 14.

• FC Viitorul II - FC Academica Clinceni (stadion Orăşenesc, Ovidiu): 2 - 1

Au marcat: Răzvan Marin ('47), Robert Grecu ('78) / Benjamin Kuku ('41).

• ACS Berceni - CSMS Iaşi (stadion Comunal, Berceni): 1 - 1, 2-4, după penalty-uri

Au marcat: Leonard Dobre ('6) / Bojan Golubovic ('90+4 - penalty). Au executat în ordine loviturile de departajare: Bojan Golubovic 0-0 (ratare - apără Felix Manciu), Marian Neagu 1-0 (gol), Andrei Enescu 1-1 (gol), Leonard Dobre 1-1 (ratare - apără Alessandro Caparco), Vasile Gheorghe 1-2 (gol), Ionuţ Fâşie 1-2 (ratare - apără Alessandro Caparco), Gianmarco Piccioni 1-3 (gol), Codruţ Cioranu 2-3 (gol), Ovidiu Mihalache 2-4 (gol).

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 101, după eliminarea lui Ettien Boafo

• CSM Râmnicu Vâlcea - ACS Poli Timişoara (stadion "Nicolae Dobrin", Piteşti): 0 - 2

Au marcat: Alex Curtean ('6), Fernando Llorente ('26)

• ACS Unirea Brânceni (liga a IV-a) - Astra Giurgiu: 0 - 5 (stadion Comunal - Brânceni)

Au marcat: Iulian Roşu ('1, '87, '89), Gabriel Enache ('44), Denis Alibec ('72).

• CS Unirea Tărlungeni (II) - FC Petrolul Ploieşti: 0 - 6 (stadion Tineretului - Braşov)

Au marcat: Alexandru Benga ('30), Toto Tamuz ('38, '90), Dacian Varga ('47), Nicolae Milinceanu ('78), Valentin Lemnaru ('85).

• AS FC Ripensia Timişoara (liga a IV-a) - FC Viitorul Constanţa: 0 - 2 (stadion ''Dan Păltinişanu'' - Timişoara)

Au marcat: Constantin Mişelăricu ('13), Florin Tănase ('90-penalty)

• CS Mioveni (liga a II-a) - FC Botoşani: 1 - 2 (stadion Orăşenesc - Mioveni)

Au marcat: Alin Popa (70), respectiv Dan Roman (36), Gonzalo Cabrera (80).

• SC Bacău (liga a II-a) - CS Universitatea Craiova: 1 - 1, 5 - 3, la loviturile de departajare (stadion Letea - Bacău)

Au marcat: Andrei Pavel ('3) / Simon Măzărache ('43). Seria loviturilor de departajare a fost începută de gazde: Cătălin Vraciu 1-0 (gol), Bogdan Vătăjelu 1-1 (gol), Cosmin Neagu 2-1 (gol), Andrei Ivan 2-1 (ratare - apără Bogdan Miron), Răzvan Adăscăliţei 3-1 (gol), Apostol Popov 3-2 (gol), Constantin Drugă 4-2 (gol), Alexandru Băluţă 4-3 (gol), Adrian Hurdubei 5-3 (gol).

• ACS Rapid CFR Suceava (liga a II-a) - FC Braşov (liga a II-a): 0 - 2 (stadion Areni - Suceava)

Au marcat: Daniel Ene ('75), Cosmin Letan ('81).

• ACS FCM Baia Mare (liga a II-a) - FC Voluntari: 1 - 0 (stadion ''Viorel Mateianu'' - Baia Mare)

A marcat: Adrian Codin ('88).

Au marcat: Constantin Necoară ('41), Alexandru Muscă ('86) / Harlem Gnohéré ('62, '73, '75)

Au marcat: Florin Purece ('12), Robert Răducanu ('32), Marian Constantinescu ('63) și Silviu Pană ('85).

A marcat: Aymen Tahar '81