CUPA ROMÂNIEI

Dinamo se califică în "sferturile" Cupei României cu prima victorie la Târgu Jiu în ultimii 5 ani

Dinamo Bucureşti este ultima echipă care s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins revelaţia sezonului, Pandurii, la Târgu Jiu, cu scorul de 2-1 (1-0).

"Câinii Roşii" au marcat prin Marius Alexe ('37) şi autogolul lui Iulian Mamele ('90+2), iar gazdele au punctat prin fostul dinamovist Valentin Lemnaru ('72).

01 Noiembrie 2012, 23:41 (actualizat 01 Noiembrie 2012, 23:54) |
Marius Alexe a deschis drumul lui Dinamo spre sferturile de finală

Dinamo Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins Pandurii, la Târgu Jiu, cu scorul de 2-1 (1-0), o performanţă pe care alb-roşii nu o mai înregistraseră din 21 octombrie 2007 (1-0, gol marcat de Andrei Mărgăritescu '27).

Calificarea elevilor lui Dario Bonetti a fost adusă de golurile lui Marius Alexe ('37), aflat la a cincea reuşită stagională, şi autogolul fundaşului de 27 de ani, Iulian Mamele ('90+2).

Pentru echipa antrenată de Petre Grigoraş a punctat ex-dinamovistul Valentin Lemnaru ('72), atacantul izbutind astfel primul gol în acest sezon.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Pleaşcă, Mamele, Viera, Vlad - Voiculeţ, Nistor, Răduţ (Boutadjine '67) - C. Cristea (Lemnaru '72), Al. Grigoraş (Matulevicius '46), Maxim. Antrenor: Petre Grigoraş.

Dinamo: Bălgrădean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac - D. Grigore - Alvarez, Boubacar, C. Munteanu (Issa Ba '60), Alexe - Ţucudean (Curtean '51). Antrenor: Dario Bonetti.

Aceasta este doar a treia victorie a lui Dinamo în deplasare în acest sezon, dar tot a treia cu 2-1, după cea din prima etapă, de la Severin, şi din etapa a noua, de la Cluj, cu Universitatea.

Ultimul eşec al Pandurilor pe teren propriu s-a înregistrat în 10 mai 2012, 1-2 cu FC Vaslui, în timp ce ultima formaţie care izbutise să înscrie de două ori pe stadionul "Tudor Vladimirescu" a fost Oţelul Galaţi, în 20 august, într-un meci câştigat de gorjeni cu 3-2.