CUPA ROMÂNIEI

Dinamo - Pandurii și Petrolul - FC Vaslui, cele mai spectaculoase dueluri din ”sferturile” Cupei

Dinamo și Pandurii vor reeedita meciul din optimile de finală ale Cupei României de anul trecut, când alb-roșii s-au impus cu 2-1, iar Petrolul Ploiești are o nouă șansă de a obține prima victorie din istorie în fața celor de la FC Vaslui.

Acestea par cele mai spectaculoase dueluri ale sferturilor de finală din Cupa României, care se vor juca la începutul lunii decembrie.

• Petrolul Ploieşti – FC Vaslui

În sezonul trecut, Dinamo a eliminat-o pe Pandurii, în optimile de finală ale Cupei României, la Târgu Jiu, scor 2-1, dar apoi gorjenii au obținut două succese la rând în fața ”Câinilor Roșii”, în campionat, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 și 2-1.

Pe de altă parte, în cele 5 dueluri din istorie dintre FC Vaslui și Petrolul Ploiești, moldovenii au reușit două victorii (2-1 la Ploiești și 3-0 acasă), ambele în 2012, iar celelalte trei jocuri s-au încheiat la egalitate, inclusiv cel disputat în urmă trei zile (scor 1-1).

Steaua, în schimb, își poate lua revanșa în fața Oțelului după Supercupa ratată în 2011 (când gălățenii s-au impus cu 1-0), dar și alb-roșii pot răzbuna eșecul din ”sferturile” Cupei, ediția 2006/2007, când au fost eliminați de actuala campioană la penalty-uri, scor 4-5, după un spectaculos 3-3.

Cea mai norocoasă echipă la această tragere la sorți, Astra Giurgiu, nu a primit niciun gol de la adversara sa din ”sferturi”, Viitorul Constanța, în trei partide: 0-0 la Constanța și 2-0 la Giurgiu în sezonul trecut al Ligii I și 4-0 la Chiajna, în prima etapă a actualului sezon.

Rezultatele optimilor de finală ale Cupei României:

Marți, 29 octombrie

• Ripensia Timişoara - Pandurii Târgu Jiu: 0-3 (Elton da Silva '9, Admir Adrović '28, Olimpiu Ciobai '63-autogol)
  • FC Vaslui - FC Botoşani: 4-1 (Mike Temwanjera '17, '56, Madson '23, Liviu Antal '81 / Ciprian Vraciu '7)
  • Gaz Metan Mediaș - Astra Giurgiu: 0-1 (Junior Maranhão '86)

Miercuri, 30 octombrie

• FC Brașov - Viitorul Constanța: 0-1 (Cristian Gavra '11)
  • Steaua - ACS Poli Timișoara: 2-0 (Daniel Georgievski '4, Federico Piovaccari '73)

Joi, 31 octombrie

• Rapid - Petrolul Ploiești: 0-2 (Férébory Doré '66, Romario Pires '72)
  • Dinamo - Chindia Târgoviște: 5-0 (Joel Thomas '8, '64, Alexandre Durimel '41, '86, Valentin Lazăr '62)
  • Oțelul Galați - Corona Brașov: 2-1 (Henrique '6, '60 / João Felipe '25-autogol)