FOTBAL INTERNAŢIONAL

Dinamo Moscova s-a calificat cu mari emoţii în "sferturile" Cupei Rusiei

Echipa antrenată de Dan Petrescu, Dinamo Moscova, s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale Cupei Rusiei, după ce s-a impus foarte greu în faţa "lanternei roşie" a ligii secunde, FK Khimki, scor 2-1 (0-0).

31 Octombrie 2012, 19:55 (actualizat 31 Octombrie 2012, 20:14) |
Dan Petrescu antrenor la Dinamo Moscova

Tehnicianul Dan Petrescu a fost aproape de a înregistra miercuri una dintre cele mai mari contraperformanţe din cariera sa de antrenor: Dinamo Moscova a fost fost la zece minute distanţă de un eşec ruşinos, pe teren propriu, în faţa ultimei clasată din liga a doua, FK Khimki.

Totuşi, alb-albaştrii au învins cu scorul de 2-1 (0-0), graţie golurilor înscrise de Kevin Kuranyi ('83) şi Andrei Panyukov ('87).  Oaspeţii au deschis scorul prin Vladimir Sobolev ('55), un fotbalist de 21 de ani, împrumutat de moscoviţi la gruparea din eşalonul al doilea,

Dan Petrescu a urmărit jocul din tribună, fiind suspendat, în timp ce mijlocaşul Adrian Ropotan a fost integralist la gazde. Ex-dinamovistul a primit un cartonaş galben în minutul 64.

Calificarea în "sferturile" Cupei Rusiei survine într-un moment bun din campionat, unde Dinamo a câştigat patru din ultimele cinci meciuri, iar moscoviţii au urcat până pe locul 11 în Premier League.

Următorul joc al echipei lui Dan Petrescu este programat duminică, în deplasare, cu FK Krasnodar.