LIGA I

Dinamo, eşec în ultimul minut, la Ploieşti, contra Astrei, scor 0-1

Dinamo a suferit primul eşec în această ediţie a Ligii I, 0-1 la Ploieşti, contra Astrei, în urma unui penalty provocat de Dragoş Grigore asupra lui Fatai, la ultima fază a partidei.

02 Septembrie 2012, 19:11 (actualizat 03 Septembrie 2012, 01:38) |
Gheorghe Mulţescu, o nouă victorie în faţa echipei sale de suflet

Astra Ploieşti a urcat pe podiumul Ligii I, după ce a învins duminică, pe teren propiu, formaţia Dinamo, cu scorul de 1-0, după un penalty executat de Temba ('90+4), la ultima fază a unui meci dominat autoritar de prahoveni.

Dinamoviştii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 49, după ce Koulibaly a fost eliminat pentru că l-a lovit cu cotul pe Ivanovski. Totuşi, gazdele nu au beneficiat de un om în plus de teren decât 24 de minute, din cauză că Distefano a fost eliminat, la rândul său, pentru cumul de cartonaşe galbene.

Componenţa celor două echipe:

Astra: Silviu Lung Jr. - Măţel, Găman, Ben Youssef, Junior Morais - Enache, Takayuki, Distefano, Wiliam De Amorim (Bukari '60) - Fatai, Ivanovski (Tembo '75). Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Dinamo: Naumovski - Nica, Luchin (Grigore '68), Koulibaly, Pulhac - Boubacar - C. Matei (Dănciulescu '46), Rus, Muşat, Curtean (C. Munteanu '46) - Ţucudean. Antrenor: Dario Bonetti

Etapa viitoare, Dinamo va primi, pe teren propriu, vizita campioanei CFR Cluj, în timp ce Astra Ploieşti se va deplasa la Cluj, pentru partida contra Universităţii.