LIGA I

Dinamo - ASA Târgu Mureș 1-1 / Remiză eroică pentru elevii lui Adrian Falub

Dinamo a înregistrat primul semieșec pe teren propriu în acest sezon, scor 1-1, în fața nou-promovatei ASA Târgu Mureș, după autogolul lui Ionuț Balaur ('45), respectiv senzaționalului gol, de la 35 de metri, al lui Gabriel Mureșan ('9).

În minutul 30, ex-dinamovistul Ousmane N'Doye a ratat un penalty, iar 33 de minute mai târziu, senegalezul de 36 de ani avea să fie eliminat pentru două cartonașe galbene primite în decurs de 3 minute.

09 August 2014, 23:19 (actualizat 09 August 2014, 23:20) |
Mijlocașul Gabriel Mureșan / FOTO: asatirgumures.ro

În lotul transilvănenilor, care s-au apărat cu toate liniile în a doua parte a meciului, în afara de N'Doye, se mai află un fost jucător de-al lui Dinamo, Ianis Zicu.

Acesta este primul punct obținutîn fața lui Dinamo de gruparea înființată de Primăria Târgu Mureș în 2008, după 5 succese consecutive ale ”Câinilor Roșii”, unul cu 6-2 chiar pe stadionul "Trans-Sil", în august 2010, meci în care a punctat și N'Doye, dar pentru fosta sa echipă. ASA era antrenată și atunci tot de Adrian Falub.

În primele două etape, alb-roșii au trecut de Oțelul, pe propriul teren, cu 4-0, și de Universitatea, la Cluj, scor 3-2. De partea cealaltă, ASA a remizat la Târgu Mureș cu ”Șepcile Roșii”, scor 1-1, și s-a impus la Piatra Neamț, în fața Ceahlăului, cu 4-1.

Componența echipelor:

• Dinamo: Samoilă - Fai, Durimel, Popa, Filip - Boubacar (Şerban '68), Elton (Rotariu '64) - C. Matei (Gavrilă '80), Bărboianu, V. Lazăr - Bilinski. Antrenor: Flavius Stoican
  • ASA Târgu Mureş: Stăncioiu - Velayos, Balaur, Bejan, Sepsi - G. Mureşan, N'Doye - Hora, Voiculeţ (Gorobsov '65), Bumba (Amauri '53) - Goga (Zicu '73). Antrenor: Adrian Falub

Arbitri: Lucian Rusandu (central) - Aurel Oniţă, Adrian Ionescu (asistenţi) - Marcel Bîrsan (rezervă)

Ultima formație care a plecat neînvinsă din Ștefan cel Mare a fost CFR Cluj, în data de 6 mai, când gruparea din Gruia s-a impus cu 3-0.

Programul etapei a III-a din Liga I:

Vineri, 8 august

Sâmbătă, 9 august

• 18:30 Pandurii Târgu Jiu - Ceahlăul Piatra Neamț: 0-1 (Andrei Dumitraș '53)

9.Concordia Chiajna21012-3 (-1)3(0)
10.Ceahlăul Piatra Neamț31022-8 (-6)3(0)