LIGA I

Derby-ul Dinamo - Steaua, întrerupt de fanii dinamovişti în minutul 35

Derby-ul Dinamo - Steaua a fost întrerupt timp de aproximativ 10 minute în minutul 35, din cauză că suporterii "Câinilor Roşii" au aruncat cu numeroase obiecte din tribună, inclusiv cu telefoane mobile, în jucătorii Stelei, la un corner de pe flancul drept al roş-albaştrilor.

Steaua s-a impus, la final, cu scorul de 2-0 (Boubacar '13-autogol, Tănase '71).

10 Mai 2013, 21:56 (actualizat 10 Mai 2013, 23:16) |
Suporteri dinamoviști

Galeria lui Dinamo nu i-a permis căpitanului Stelei, Alexandru Bourceanu, să execute o lovitură de colţ de pe flancul drept, aruncând cu sticle, monede, brichete şi telefoane mobile. În acel moment, Steaua conducea cu 1-0, după autogolul lui Mansaly Boubacar ('13).

După câteva minute în care elevii lui Laurenţiu Reghecampf au încercat să execute lovitura de colţ, arbitrul Sebastian Colţescu a întrerupt jocul şi a trimis cele două echipe la vestiare. Partida s-a reluat după ce crainicul Arenei Naţionale a făcute mai multe apeluri la fair-play.

Partida fusese întârziată cu câteva minute, din cauza numeroaselor torţe aruncate pe teren de suporterii ambelor formaţii.

Aproximativ 900 de jandarmi asigură măsurile de ordine publică şi siguranţa spectatorilor la acest meci.

De asemenea, cu 50 de minute înainte de debutul partidei, aproximativ 150 de suporteri dinamovişti au vrut să intre într-un sector ocupat de fanii stelişti, dar jandarmii au intervenit prompt şi au prevenit incidentele.

Acesta este al doilea derby consecutiv din Liga I care are de suferit, după partida Rapid - Steaua, întreruptă de suporterii giuleşteni.