Debutanta Irina Bara s-a calificat în turul al treilea la Roland Garros

Irina Bara
Irina Bara
1 octombrie 2020, 18:22

Bara, care se află pentru prima oară pe un tabloul principal la un Mare Şlem, a reuşit a cincea victorie consecutivă la Paris, trei fiind obţinute în calificări, fără a pierde vreun set în toate aceste meciuri.

Irina Bara (25 ani, 142 WTA) a fost declarată învingătoare joi după doar 48 de minute. Van Uytvanck (26 ani, 65 WTA), care a avut nevoie de intervenţia medicului după primul set, a renunţat la luptă.

Meciul a fost practic fără istoric, elocvente fiind câteva cifre, 6-22 la erori neforţate, 46-19 la puncte, nicio minge de break pentru belgiancă.

Bara şi-a asigurat un cec de 126.000 euro şi 170 puncte WTA.

Următoarea sa adversară va fi americanca Sofia Kenin (21 ani, 6 WTA), a patra favorită, după ce campioana de la Australian Open a învins-o pe Ana Bogdan cu 3-6, 6-3, 6-2.

Bara este a treia jucătoare română care ajunge în turul al treilea, după Simona Halep (6-3, 6-4 cu Irina Begu, miercuri) şi Patricia Ţig (6-4, 6-3 cui Christina McHale).

Sursa: Agerpres