Debut dezastruos pentru România la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia! Tricolorele au pierdut cu 16-31 în faţa Spaniei

30 noiembrie 2019, 20:14

Spania a dominat partida de la un capăt la altul şi s-a impus în final la o diferenţă de 15 goluri. Ibericile au condus cu 3-0 în startul de meci, iar la jumătatea reprizei au pus pe tabelă un avantaj de două goluri.

Tricolorele au continuat evoluţia modestă şi, la pauză, Spania a condus cu 16-9.

În actul secund, Spania a continuat spectacolul într-o repriză în care Neagu şi compania au marcat doar şapte goluri. Ibericele au mărit ecartul la zece goluri şi în final au câştigat cu 31-16.

Sincer, acum, la cald, nu văd chiar aşa multe lucruri bune după o asemenea înfrângere. Nu-mi aduc aminte în ultimii ani când România a fost învinsă în maniera asta, aşa că îmi este foarte greu să vorbesc despre asta acum. Însă trebuie să facem ceva!”, a declarat Cristina Neagu.

Duminică, România joacă a doua partidă la turneul final, cu vicecampioana Africii, Senegal.