David Popovici, aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Nataţie pentru juniori din Peru. Un nou record al competiției

David Popovici
1 septembrie 2022, 07:50

1:46,18 a fost timpul obținut de David Popovici și care i-a adus aurul mondial, un nou record al competiției.

Popovici a fost urmat pe podium de ungurul Daniel Meszaros (1:48.98) și de italianul Filippo Bertoni (1:49.05).

Timpul înotătorului legitimat la CS Dinamo reprezintă un nou record al competiției.

Victoria lui David Popovici a fost una clară, diferența față de următorii clasați fiind de +02.80 (Meszaros) și +02.87 (Bertoni).

Sportivul român David Popovici s-a calificat miercuri seară cu cel mai bun timp în finala probei de 200 m liber, miercuri, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima (Peru).

Popovici, campion mondial şi european de seniori în această probă, a fost înregistrat în serii cu timpul de 1 min 49 sec 40/100. Ştefan Cozma, cu al 17-lea timp din serii, 1 min 53 sec 37/100, a ratat finala programată în noaptea de miercuri spre joi, la 02:27 (ora României).

România a cucerit până acum două medalii la Lima, prin aur prin ștafeta de 4×100 m liber ((David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu) și argint prin Vlad Stancu la 400 m liber.

Înotătorul român David Popovici a cucerit în această vară toate cele patru medalii posibile de aur la 200 m liber, la Europenele de juniori şi seniori, respectiv la Mondialele de juniori şi seniori.