David Popovici a câștigat și cursa de 100 m fluture la Naționalele de natație. A șasea medalie de aur pentru Popovici la competiția din acest an

9 aprilie 2023, 19:14

„Sunt obosit. Cine spune că nu e obosit deja în ultima zi de concurs minte”, a recunoscut sportivul după cursă. „Din nou vă mulțumesc pentru că ați venit, datorită vouă, și vouă, reușim să performăm – aplauze și vouă”, a adăugat, adresându-se publicului.

El a subliniat că la Jocurile Olimpice vrea să vadă de ce este în stare nu numai în cursele de 100 m și 200 m craul – „pentru că vreau să fiu un înotător cât mai complet, din toate punctele de vedere”.

Duminică dimineață, în seriile aceleiași probe, Popovici a terminat cu un timp de 54.89 de secunde. La finalul seriilor, David Popovici a fost pe poziția a treia. Fusese întrecut de Daniel Martin și de Laurean Popescu.

Popovici a câștigat joi titlul și în proba de 50 m fluture, cu nou record naţional. El s-a impus cu timpul de 23 sec 74/100. I-a devansat în finală pe Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti), 23 sec 95/100, şi pe Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti), 24 sec 40/100.

David Popovici a câștigat în această ediție titlurile naționale în cursele de 50 m liber, 100 m spate, 50 m fluture, 400 m liber și 100 m liber.

Este primul sportiv român calificat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.