Daneza Caroline Wozniacki a câștigat Turneul Campioanelor de la Singapore

29 octombrie 2017, 15:18

Caroline Wozniacki (27 ani, 6 WTA), fost lider WTA, a  învins-o în finala de la Singapore pe Venus Williams (37 ani, 5 WTA), cu 6-4, 6-4, după o oră și 29 de minute și a câștigat primul titlu major din carieră.

Venus Williams  era singura dintre cele opt participante de anul acesta care a reușit să câștige WTA Finals, în 2008, iar în 2009 a jucat finala.

Wozniacki s-a desprins  în setul la 3-1, dar Venus a recuperat imediat break-ul și a restabilit egalitatea, 3-3. Daneza a făcut 4-3, iar apoi a reușit un nou break, distanțându-se la 5-3. Fiecare jucătoare a mai făcut câte un break, iar Caroline a încheiat primul set cu 6-4.

În setul al doilea, daneza a condus cu 5-0, dar Venus Williams a reușit o revenire incredibilă: a câștigat patru ghemuri la rând și a servit pentru 5-5, dar Wozniacki a cîștigat ghemul și a încheiat meciul cu 6-4.

În urma aceste performanțe, Caroline Wozniacki urcă pe locul 3 WTA.