Danemarca – România 2-1 | Tricolorii mici au debutat cu un eşec în campania de calificare la EURO 2021. Florinel Coman a ratat un penalty în prelungiri

România U21
România U21
11 septembrie 2019, 13:52

Tricolorii mici au fost luaţi prin surprindere în debutul meciului şi au primit gol în minutul 3, la un şut plasat al lui Olsen. Prima repriză nu a fost una foarte bună pentru naţionala României, iar scorul la pauză a fost 1-0. La numai 10 minute de la reluarea partidei, Olsen a reuşit dubla şi a făcut 2-0 pentru Danemarca, după o gafă a lui Raţiu.

Florinel Coman a şutat puternic din afara careului de 16 m, reuşind să reducă din diferenţă. În minutul 90+3, Ganea a obţinut un penalty, acelaşi Coman ne putea aduce primul punct din campania de calificare pentru EURO 2021, dar a trimis slab, iar portarul nordicilor a respins. Danemarca – România s-a încheiat 2-1, iar echipa lui Mirel Rădoi ocupă ultimul loc în grupă.

• 13 octombrie 2020: România – Malta

La turneul EURO U21, găzduit de Ungaria și de Slovenia, se califică, alături de gazde, toate câștigătoarele celor 9 grupe din preliminarii plus cea mai bună a doua clasată. Celelalte opt poziții secunde joacă baraje și se mai califică patru.

În calificări și la European pot participa fotbaliști născuți după 1 ianuarie 1998.