FOTBAL INTERNAŢIONAL

Dan Petrescu, victorie de senzaţie în Rusia / ŢSKA Moscova - Dinamo Moscova: 0-2

Dinamo Moscova a izbutit a doua victorie în deplasare în mandatul tehnicianului Dan Petrescu, 2-0 contra rivalei ŢSKA Moscova, într-un meci în care mijlocaşul Adrian Ropotan a evoluat, pentru oaspeţi, până în minutul 63.

30 Septembrie 2012, 14:23 (actualizat 30 Septembrie 2012, 14:40) |
Dan Petrescu, la prima mare victorie cu Dinamo Moscova: 2-0 în deplasarea de la ŢSKA

Dinamo Moscova a înregistrat duminică a doua victorie consecutivă în campionatul Rusiei, 2-0 (1-0), pe terenul marii rivale, ŢSKA Moscova, astfel că antrenorul oaspeţilor, Dan Petrescu, a izbutit pentru prima oară, de la preluarea mandatului, să lege două triumfuri la rând. Etapa trecută, Dinamo a învins pe teren propriu formaţia Amkar Perm cu scorul de 3-2.

Dan Petrescu l-a utilizat pe Adrian Ropotan în linia mediană a echipei sale până în minutul 63, iar ex-dinamovistul a primit primul cartonaş galben al partidei, în minutul 29.

Dinamo Moscova şi-a învins marea rivală, care venea după şase victorii consecutive în Premier League, graţie golurilor marcate de Balasz Dzsudszak ('39) şi Aleksandr Kokorin ('53).

Gazdele, lidere la zi în campionatul Rusiei, au evoluat în inferioritate numerică din minutul 60, după eliminarea lui Alan Dzagoev.

În etapa următoare, Dinamo Moscova va primi vizita formaţiei Anji Mahacikala, în timp ce ŢSKA va disputa un alt derby, cu Spartak, în deplasare.

După zece etape, Dinamo ocupă poziţia a 13-a în Rusia, cu 9 puncte, după trei victorii şi şapte eşecuri.