FOTBAL INTERNAŢIONAL

Dan Petrescu l-a demis pe Unai Emery de la Spartak Moscova, după un spectaculos 5-1, în deplasare

Dinamo Moscova a înregistrat a treia victorie consecutivă în campionat, 5-1 (3-0), pe terenul rivalei Spartak, într-un meci în care mijlocaşul Adrian Ropotan a evoluat în ultimele cinci minute la oaspeţi.

25 Noiembrie 2012, 17:44 (actualizat 25 Noiembrie 2012, 17:45) |
Dan Petrescu, la a treia victorie, în deplasare, în faţa rivalelor din Moscova

Dinamo Moscova a repurtat duminică una dintre cele mai spectaculoase victorii pe teren marii rivale, Spartak, scor 5-1 (3-0), în urma unui meci în care tehnicianul Unai Emery a fost demis de conducerea gazdelor.

Golurile au fost marcate de Kokorin ('15, '45+1), Noboa ('18) şi Semşov ('79, '88), în timp ce Spartak a punctat prin Dziuba (90+2).

Ex-dinamovistul Adrian Ropotan a fost introdus pe teren de Dan Petrescu în minutul 85, în locul ungurului Balasz Dzsudzsák.

În acest sezon, Dinamo Moscova şi-a învins în deplasare rivalele Lokomotiv Moscova, scor 3-2 (în 25 august) şi ŢSKA Moscova, scor 2-0 (în 7 octombrie).

Etapa viitoare, în 2 decembrie, Dinamo va primi vizita formaţiei Rubin Kazan.