Cupa Mondială de rugby, în direct, la TVR! Scoţia - Samoa 34-0 | Scoţia rămâne în cărţi pentru sferturile competiţiei

Scoţia a predat o adevărată lecţie de rugby şi a învins cu 34 la 0 Samoa, singura echipă care nu a reuşit să puncteze într-un meci de la Cupa Mondială. Cu bonusul ofensiv cucerit, Scoţia reintră în calculele calificării pentru sferrturile competiţiei.

30 Septembrie 2019, 16:22 (actualizat 30 Septembrie 2019, 16:24) |
Cupa Mondială de rugby, din 20 septembrie, la TVR / FOTO: Rugby World Cup (Facebook)

Scoţia a uitat de înfrângerea suferită în faţa Irlandei şi a început perfect duelul cu Samoa. Primele 3 puncte au venit din piciorul lui Laidlaw, pentru ca mai apoi aripa Laidlow să aducă prima încercare la capătul unui superb şut tactic recepţionat în faţa terenului de ţintă.
Stuart Hog, bine poziţionat, a stabilit scorul pauzei, cu un drop gol de la mare distanţă trimis între buturile samoane. Misiunea insularilor s-a complicat odată cu intervenţia neregulamentară a lui Fidow după o intrare din lateral şi Scoţia a beneficiat de eseu de penalizare, iar aripa samoanilor a văzut cartonaşul galben.
S-a terminat 34 la 0 după un nou eseu de penalizare, iar Fedow, revenit pe teren, a avut din nou o intervenţie neregulamentară, fiind eliminat definitiv. Samoa a terminat partida fără punct marcat, prima echipă de la Cupa Mondială care nu a reuşit să înscrie.