CUPA DAVIS | România – Polonia 1-1 după prima zi

Echipa de Cupa Davis
15 septembrie 2018, 17:03

Hurkacz (21 ani, 95 ATP), prima rachetă a Poloniei, s-a impus într-o oră şi 32 de minute în faţa lui Ungur (33 ani, 674 ATP).

Cei doi au mers cap la cap până în finalul seturilor, Hurkacz înclinând balanţa în tiebreak-ul primului set şi la 5-5 în actul secund.

Ungur, care a jucat foarte puţin în acest an, a reuşit 8 aşi, în timp ce Hurkacz a avut 12 aşi. Ungur nu a reuşit să transforme singura sa minge de break, în timp ce polonezul a fructificat singura oportunitate din 9 create.

În primul meci de simplu, Marius Copil (27 ani, 81 ATP) l-a învins cu 6-2, 6-4 pe Kamil Majchrzak (22 ani, 187 ATP).

Duminică, meciul de dublu va avea loc între perechile Florin Mergea/Horia Tecău şi Lukasz Kubot/Marcin Matkowski (ora 13.00), iar ultimele partide de simplu vor fi Copil – Hurkacz şi Ungur – Majchrzak.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 5 ori. Polonia conduce cu 3-2.

Polonia s-a impus la primul duel, în 1930 (Varşovia), cu 3-2, în primul tur al zonei Europa. Polonezii au câştigat cu 3-2 şi în 1960 (Bucureşti), tot în primul tur al zonei europene. Prima victorie a României s-a consemnat în 1986, cu 4-1, la Varşovia, în sferturile zonei Europa. În 1987, la Braşov, România se impunea cu 4-1, tot în sferturile de finală. La ultima întâlnire, Polonia a câştigat cu 5-0, în 1991, la Poznan, în primul tur al Grupei 1 a zonei Europa-Africa.

Echipa câştigătoare va promova în Grupa I a zonei Europa-Africa.

În primele două tururi ale ediţiei de anul acesta, România a învins Luxemburgul (la Piatra Neamţ) cu 4-1 şi Marocul cu 5-0 (la Cluj-Napoca). Polonia a trecut cu 3-2 de Slovenia şi cu 4-1 de Zimbabwe.