Cupa Davis: România conduce Peru cu 2-0 după prima zi, în urma victoriilor reuşite de Nicolae Frunză și Marius Copil

27 noiembrie 2021, 20:01

Copil (275 ATP la simplu şi 479 la dublu), prima rachetă a echipei noastre, a obţinut victoria după o oră şi 14 minute, la primul său duel cu Conner Huertas del Pino (654 ATP la simplu şi 399 la dublu).

Arădeanul a fost aproape perfect la serviciu, cu doar patru puncte pierdute pe primul şi procentaje net superioare faţă de adversar, notează Agerpres. Copil a încheiat cu 6 aşi şi 3 duble greşeli, în timp ce peruanul a avut 3 aşi şi 3 duble greşeli.

În primul set, Copil a reuşit un break la 1-1 şi a condus cu 3-1 şi 4-2, dar a urmat o sincopă şi sud-americanul a profitat, restabilind egalitatea, 4-4. La 4-5, Copil s-a echilibrat şi a luat trei ghemuri la rând (a pierdut un singur punct) şi setul cu 7-5.

Actul secund a fost mult mai facil pentru jucătorul român, care s-a desprins rapid la 4-0, câştigând cu 6-2.

De remarcat că Marius Copil a câştigat nu mai puţin de şapte ghemuri la zero în acest meci.

În primul meci de simplu, Nicolae Frunză (numărul 626 mondial la simplu şi 954 la dublu) l-a învins pe Nicolas Alvarez (392 ATP la simplu, 486 la dublu) cu 6-2, 6-4.

(w500) Nicolae Fr

Frunză s-a impus după o oră şi 16 minute, obţinând prima sa victorie la simplu din carieră pentru România. Frunză mai avea o victorie la dublu, alături de Horia Tecău.

Alvarez (392 ATP la simplu, 486 la dublu) a câştigat primul ghem al meciului, dar apoi Frunză a luat cinci ghemuri la rând, tranşând primul set cu 6-2.

În actul secund, Frunză a făcut break-ul la 3-3 şi a câştigat cu 6-4.

Frunză l-a dominat cu serviciul pe adversarul său, care şi-a creat o singură minge de break, anulată de român.

Ziua de duminică va debuta la 11:30 cu meciul de dublu, dintre perechea Marius Copil/Horia Tecău şi cuplul Sergio Galdos/Arklon Huertas del Pino. Dacă Tecău e numărul 17 la dublu în lume, Sergio Galdos se află pe 143, iar Arklon Huertas del Pino pe 939.