Cupa Davis / România conduce cu 2-0 Danemarca după prima zi

TVR 2 şi portalul video al Televiziunii Române, TVR+ au transmis în direct prima zi a întâlnirii România - Danemarca, în care Adrian Ungur  şi Marius Copil au adus primele două puncte pentru "tricolori".

Sâmbătă, de la ora 15:00, va avea loc partida de dublu, dintre Horia Tecău/Florin Mergea şi Frederik Nielsen/Thomas Kromann.

01 Februarie 2013, 11:37 (actualizat 01 Februarie 2013, 20:27) |
Interviu cu Adrian Ungur

ACTUALIZARE 19:40 Adrian Ungur a obţinut al doilea punct pentru România, după ce a trecut greu de Martin Pedersen, scor 6-2, 7-6(3), 4-6, 4-6, 6-2.

La finalul partidei, românul s-a declarat surprins de evoluţia adversarului său, mai ales în partea a doua a jocului.

ACTUALIZARE 15:40 Marius Copil a câştigat fără emoţii prima partidă a întâlnirii România - Danemarca, cu Frederik Nielsen, scor 6-3, 7-6(7), 6-4, în două ore şi 12 minute.

Interviu cu Marius Copil
La finalul partidei, jucătorul român a declarat pentru TVR că jocul său a fost afectat de dureri la piciorul stâng, care s-au accentuat în ultimul set al partidei.

La rândul său, Frederik Nielsen s-a declarat impresionat de modul în care a jucat Marius Copil:

"A fost un meci foarte dificil, în care eu nu am jucat deloc bine. Copil a servit extraordinar, iar eu rău. Am luptat enorm, dar şi el, iar cu fiecare minge câştigată a avut şi mai mult curaj. Personal, am fost uimit că am ajuns în tie-break în setul doi. Am ratat acea şansă să câştig setul. Şi în setul trei, pentru că dacă îl câştigam pe acela se putea întâmpla orice. Sunt dezamăgit. Cred că după această victorie, România este favorită să câştige această întâlnire.

Pentru mine nu este o problemă să joc trei meciuri. Mi se întâmplă rar, iar în Danemarca noi nu avem atâţia jucători să formăm o echipă mai puternică. Vreau să felicit fanii pentru atmosfera creată, a fost cea mai bună pe care am întâlnit-o de când joc în Cupa Davis", a declarat Nielsen după partidă.

România este favorită în faţa Danemarcei, dar tenismenii lui Ciprian Porumb trebuie s-o demonstreze în cele cinci partide ce vor avea loc în Sala "Horia Demian" din Cluj-Napoca. Chiar dacă epopeea prezenţei lui Victor Hănescu a tulburat puţin apele înainte de meci, Marius Copil, Adrian Ungur, Florin Mergea şi Horia Tecău au promis că vor face totul ca tricolorii să iasă victorioşi din acest duel.

Marius Copil, cel care va deschide "balul" confruntărilor, a spus că îşi doreşte un public numeros care să susţină jucătorii români. "Mă bucur de revenirea la Cluj, am avut victorie aici şi sper că va fi la fel şi acum. Plecăm favoriţi, dar nu trebuie să ne culcăm pe o ureche. Sper ca sala să fie plină", a declarat sportivul clasat pe poziţia 151 din clasamentul ATP.

Căpitanul nejucător Ciprian Porumb a susţinut că îşi doreşte ca România să conducă cu 3-0 după primele două zile de concurs şi a cerut concentrare maximă de la sportivii săi: "Danemarca e o echipă mult mai slabă ca Finlanda, dacă privim ranking-urile. Dar trebuie să o tratăm serios şi să o respectăm. Sper ca după primele două zile să avem 3-0 la general. Surprize pot apărea întotdeauna, cred că Danemarca va da totul, nu are nimic de pierdut".

Adversarul lui Marius Copil de vineri, de la ora 13:00, este danezul Fredrik Nielsen, jucător aflat pe locul 482 în clasamentul ATP. Partida va fi transmisă în direct pe TVR 2 şi pe portalul video al Televiziunii Române, TVR+.

După duelul Copil - Fredriksen va avea loc meciul dintre Adrian Ungur (103 ATP) şi Martin Pedersen (necotat ATP).

Sâmbătă de la ora 15:00 va avea loc duelul de la dublu dintre Horia Tecău/Florin Mergea - Frederik Nielsen/Thomas Kromann, iar duminică, ora 13.00, ultimele meciuri de simplu: Adrian Ungur - Frederik Nielsen şi Marius Copil - Martin Pedersen.

Partida România - Danemarca contează pentru turul I din grupa I a Zonei Euro-Africane. Învingătoarea se va duela cu Olanda, în perioada 5-7 aprilie 2013, pentru calificarea în play-off-ul Grupei Mondiale.

România şi Danemarca s-au întâlnit de 5 ori până în prezent, iar unica victorie a "tricolorilor" datează din aprilie 1968, scor 4-1, când partidele s-au jucat la Bucureşti.