CUPA DAVIS

Cupa Davis, LIVE pe TVR 2 / Ucraina-România 2-0, după prima zi

TVR 2 și TVR HD transmit în direct, vineri , sâmbătă și duminică, meciurile echipei de Cupa Davis a României cu Ucraina, de la Dnepropetrovsk din prima rundă a Grupei I euro-africane. Câștigătoarea acestui duel va înfrunta Suedia, în intervalul 4-6 aprilie.

Victor Hănescu (locul 72) și Adrian Ungur (poziția 122) au pierdut jocurile din prima zi, cu Illia Marcenko (poziția 160), respectiv în fața lui Serghei Stahovski (poziția 85).

31 Ianuarie 2014, 20:38 |
Echipa de Cupă Davis a României

Ucraina conduce România cu 2-0, după prima zi, după ce și Victor Hănescu a pierdut meciul său, cu Illia Marcenko (poziția 160), la capătul unui meci de 3 ore și 40 de minute, scor 6-4, 6-2, 3-6, 6-7, 4-6. Bucureșteanul de 32 de ani a avut trei mingi de meci în setul al treilea și a irosit numeroase mingi de break în partea a doua a partidei.

În cele două jocuri dintre cei doi jucători de până acum, ucrainianul de 26 de ani nu câștigase niciun set în fața lui Hănescu: în 2009, la Sankt Petersburg, românul se impusese cu 6-3, 6-4, iar la duelul din Cupa Davis din 2010, Hănescu obținuse victoria în trei seturi: 7-6(1), 7-5, 6-4.

Ucraina conducea cu 1-0 la general, după ce Adrian Ungur (locul 122 ATP) a pierdut meciul împotriva lui Serghei Stahovski (poziția 85), cu scorul de 6-4, 6-1, 6-4, la capătul unui joc de o oră și 46 de minute, în care românul a fost depășit la toate capitolele de cle mai în formă jucător al gazdelor.

Ungur a pierdut în fața lui Stahovski și în partida de Cupa Davis din 2010 (6-2, 6-7(3), 7-5, 7-5), dar l-a învins pe acesta anul trecut la turneul ITF de la Mons (6-4, 2-6, 6-4).

Sâmbătă, de la ora 16:00, dublul Victor Hănescu/Horia Tecău va juca împotriva perechii Serghei Bubka jr./Denis Molchanov, iar duminică, de la ora 14:00, Serghei Stahovski va evolua împotriva lui Victor Hănescu, iar Illia Marchenko se va duela cu Adrian Ungur.

Pentru aceste meciuri, căpitanul-nejucător al echipei de Cupa Davis a Ucrainei, Mihail Filima, a anunțat că nu se va putea baza pe cel mai valoros jucător al Ucrainei, Aleksandr Dolgopolov (poziția 56 ATP).

Cele două reprezentative nu s-au mai întâlnit decât o singură dată, în 2010, la București, în runda a doua a Grupei I, când ”tricolorii” s-au impus cu 3-1: Victor Hănescu i-a învins pe Illia Marcenko (7-6(1), 7-5, 6-4) și pe Serghei Stahovski (6-4, 6-2, 7-5), iar perechea Victor Hănescu/Horia Tecău s-a impus în fața dublului Serghei Bubka jr./Serghei Stahovski. În prima zi a întâlnirii, Serghei Stahovski l-a învins pe Adrian Ungur (6-2, 6-7(3,) 7-5, 7-5).