Cupa Confederațiilor: Germania trece de Mexic și joaca finala cu Chile duminică, în direct pe TVR 2 și TVR HD, de la ora 21.00

30 iunie 2017, 18:11

Bine servit de Henrichs, Leon Goretzka a deschis scorul încă din minutul 6, şi tot mijlocaşul de 22 de ani de la Schalke a mărit avantajul Panzerelor după doar două minute, lansat de Timo Werner. Care putea face 3-0 la jumătatea reprizei , dar Ochoa a reuşit să apere.

După o oră de joc şi încă o şansă irosită, Timo Werner a înscris în sfârşit şi el, lămurind definitiv soarta calificării.

Cu un sfert de oră înainte de final, Jimenez a trimis în bara transversală, golul de onoare al mexicanilor fiind opera lui Fabian, cu un şut sănătos, de la distanţă, în ultimul minut.

Dar Younes, servit de Emre Can, a refăcut imediat diferenţa.

La capătul unui meci foarte frumos, campioana mondială, Germania, învinge clar Mexicul, cu 4-1, şi va întâlni în finala de duminică seară, ora 21.00, în direct pe TVR 2 şi TVR HD, campioana Americii de Sud, Chile.