VIDEO SPORT

Cum a câştigat România primul meci cu Ungaria. După 14 ani, tricolorii speră la un nou meci istoric

Un meci de neuitat: România a obţinut prima victorie împortiva Ungariei abia în 1999. A fost partida "Regelui Hagi", revenit special la Naţională pentru duelul cu maghiarii.

22 Martie 2013, 14:06 (actualizat 22 Martie 2013, 14:44) |
Un meci istoric

5 iunie 1999... zi pe care fanii Naţionalei nu o vor uita niciodată. A fost ziua în care "Regele" s-a întors şi a răpus marea rivală, Ungaria. Convins de Adrian Păunescu să revină, Gheorghe Hagi a îmbrăcat din nou tricoul cu numărul 10 şi a fost de neoprit.

Maghiarii au fost năuciţi, Adrian Ilie a deschis repede scorul din lovitura liberă, apoi Dorinel Munteanu a majorat diferenţa.

Era abia minutul 14 şi România conducea 2-0. Hagi şi-a continuat recitalul, însă în minutul 45 totul s-a terminat. Regele a căzut după un duel cu Halmai şi Sebok, s-a accidentat la umăr şi nu a mai putut să continue.

Până la urmă, totul s-a terminat cu bine. România a învins pentru prima oară în istorie Ungaria, iar eroul Hagi a fost purtat pe braţe de coechipieri.

Acum, a venit rândul tricolorilor actuali să strălucească.

TVR 1, TVR HD şi portalul video www.tvrplus.ro, transmit în direct, de la ora 21:30, al cincilea meci al naţionalei de fotbal a României în preliminariile Campionatului Mondial din 2014, cu Ungaria, de la Budapesta.

www.tvrnews.ro vă va ţine la curent în timp real şi în format LIVE TEXT cu cele mai importante evenimente ale jocului, precum şi cu evoluţia scorului în celelalte două partide ale grupei, Olanda - Estonia şi Andorra - Turcia.