BASCHET MASCULIN

CSU Ploieşti - Nancy 88 - 81 / Victorie obţinută în ultimul sfert, la ultimul joc în Eurocup

CSU Ploieşti a dispus de francezii de la SLUC Nancy, pe teren propriu, cu scorul de 88-81 (23-22, 20-21, 21-21, 24-17), în ultimul joc din şaisprezecimile Eurocup. Campioana României s-a desprins în câştigătoare în ultimele trei minute.

11 Februarie 2015, 23:00 (actualizat 12 Februarie 2015, 00:32) |
CSU Ploieşti / FOTO: Mirela Oprea / pagina de Facebook a clubului CSU Ploieşti

Marcatorii echipei antrenate de Vladimir Arnautovic: Cătălin Burlacu (7 puncte, 4 recuperări), Christopher Cooper (5 p, 3 rec), Jonte Flowers (3 p, 3 rec, 2 pase decisive), Jarvis Hayes (19 p, 5 rec, 5 pd), Dragan Labovic (11 p, 3 rec, 1 pd), Alhaji Mohammed (21 p, 3 rec, 1 pd), Michalis Pelekanos (4 p, 4 rec, 1 pd), Stefan Pot (2 rec, 1 pd), Marius Runkauskas (18 p, 1 rec, 8 pd).

De la francezi, s-au remarcat: Vaughn Duggins (15 p, 4 rec, 4 pd), Serghei Gladîr (15 p, 2 rec, 2 pd), Maxime Zianveni (13 p, 12 rec, 6 pd) şi Keydren Clark (13 p, 3 rec, 3 pd).

În primul joc, elevii lui Vladimir Arnautovic au fost învinşi în faţa propriilor fani, de ruşii de la Lokomotiv Kuban Krasnodar, scor 59 - 85, apoi au fost învinși în deplasare în faţa francezilor de la SLUC Nancy, scor 67 - 84, au izbutit o victorie de senzație la Valencia, scor 92 - 87, urmată de revanșa ibericilor, la Ploiești, scor 100 - 84 şi de eşecul de la Krasnodar, scor 79 - 92.

În derby-ul grupei, Lokomotiv Kuban Krasnodar s-a impus la Valencia, în fața deținătoarei trofeului, cu scorul de 90 - 89 (24-29, 22-25, 22-14, 22-21).