BASCHET MASCULIN

CSU Ploiești-Igokea 84-74 / A treia victorie în Eurocup, prima după 3 eșecuri la rând

Campioana României la baschet masculin, CSU Ploiești, a câștigat al treilea meci în Eurocup, dar primul pe propriul teren, scor 84-74 (23-14, 25-18, 18-24, 18-18), în fața bosniacilor de la Igokea Akesandrovac, ”lanterna roșie” a grupei E.

04 Decembrie 2013, 23:09 |
Campioana CSU Ploieşti / FOTO: csuasesoft.ro

Componența echipei antrenate de tehnicianul Vladimir Arnatovici în acest meci: Filip Adamovic 2 puncte, 1 recuperare, Levente Szijarto, Christopher Dunn 6 puncte, 1 recuperare, 7 pase decisive, Cătălin Burlacu 7 p, 2 rec, 2 pd, Rawle Marshall 18 p, 5 rec, 5 pd, Alhaji Mohammed 24 p, 1 rec, 3 pd, Vladimir Tica 2 p, 2 rec, 1 pd, Gerald Lee 23 p, 6 rec, Dragan Zekovic 2 p, 5 rec, 1 pd, Adrian Guţoaia.

De la oaspeți, s-au remarcat: Nemanja Gordic (14 p, 2 rec, 3 pd), Milan Dozet (13 p, 6 rec), Sergeiro Gipson (10 p, 5 rec, 2 pd) și Dusko Bunic (10 p, 6 rec).

În celelalte meciuri din grupă, Khimki Moscova a dispus de Hapoel Migdal Ierusalim cu 85-73 (23-17, 20-17, 18-24, 24-15), iar Lukoil Academic Sofia i-a învins pe turcii de la Pinar Karşiyaka Izmir cu 74-64 (20-18, 19-20, 15-10, 20-16).

Clasamentul grupei (jocuri - victorii - victorii în prelungiri - pierdute în prelungiri - eșecuri - coșaveraj - procentajul partidelor câștigate):