BASCHET MASCULIN

CSU Ploiești - a treia victorie din patru meciuri în Eurocup: 83-74 cu Hapoel Ierusalim

CSU Ploiești a câștigat cu emoții a treia partidă din grupa E a Eurocup, scor 83-74 (19-18, 24-19, 16-20, 24-17), pe teren propriu, contra israelienilor de la Hapoel Ierusalim, mai ales grație unui ultim ”sfert” de excepție al elevilor lui Vladimir Arnautovic.

În primul joc, campioana României a dispus la Volgograd de Krasny Okyabr, scor 81-75, apoi a trecut, acasă, de Lietuvis Rytas Vilnius, cu 103-83, iar în etapa a treia a fost învinsă, în deplasare, de Banvit Bandirma, scor 66-81.

05 Noiembrie 2014, 22:20 (actualizat 06 Noiembrie 2014, 00:22) |
Campioana CSU Ploieşti / FOTO: csuasesoft.ro

Marcatorii lui CSU în partida de miercuri, cu Hapoel Ierusalim: Dee Brown (16 puncte, 13 pase decisive), Dragan Labovic (15 p, 6 recuperări), Alhaji Mohammed (14 p, 3 rec, 1 pd), Jarvis Hayes (10 p, 7 rec, 1 pd), Gerald Lee (10 p, 4 rec), Marius Runkauskas (9 p, 2 rec, 5 pd), Jonte Flowers (7 p, 7 rec, 2 pd), Christopher Cooper (2 p, 4 rec, 1 pd).

În celelalte două partide ale grupei, Lietuvis Rytas Vilnius a învins pe teren propriu de Banvit Bandirma cu 92-80, iar Krasny Oktyabr a dispus la limită, la Volgograd, de Partizan Belgrad, scor 61-59.

La finalul partidei cu israelienii, tehnicianul lui CSU Ploiești, Vladimir Arnautovici, a afirmat că ”micile detalii” au făcut diferența în acest meci:

“Sunt foarte fericit pentru că am mai trecut un examen pe teren propriu și rămânem neînvinși la Ploiești. Acesta este cel mai important lucru în EuroCup. Le-am transmis băieților la pauză că micile detalii vor face diferența și chiar așa s-a și întâmplat. Hapoel este o formație puternică, al cărei obiectiv a fost intrarea în grupele Euroligii, iar victoria la scor, din campionat, împotriva lui Maccabi Tel-Aviv, ne-a făcut să ne dorim și mai mult un succes în Sala Olimpia. Avem 3 victorii, dar trebuie să fim foarte atenți în continuare, întrucât finalurile de meci te pot ridica sau, după caz, te pot coborî atunci când te aștepți mai puțin”, a spus Arnautovici, potrivit site-ului oficial al campioanei României.

De partea cealaltă, antrenorul oaspeților, Danny Franco, i-a felicit pe jucătorii și pe suporterii prahoveni și a admis că elevii săi nu au mai făcut față ritmului partidei în ultimele minute.

“Vreau să felicit echipa gazdă pentru organizarea acestei partide, pentru atmosfera din sală și nu în ultimul rând pentru victoria obținută. Ambele formații au avut perioadele lor de dominare în această seară și au oferit un joc spectaculos din care a avut câștig de cauză trupa care a știut să impună ritmul în ultimele minute. Chiar dacă am pierdut, rămânem în cursa calificării și vom încerca să câștigăm următoarele meciuri pentru a ne apropia de fazele superioare”, a spus și Danny Franco la finalul jocului.

Clasamentul grupei (total meciuri - victorii - câștigate în prelungiri - pierdute în prelungiri - eșecuri - coșaveraj - procentaj de partide câștigate):