»

CSU Ploiești - a patra victorie în FIBA EuroCup, prima după 3 înfrângeri consecutive

CSU Ploiești a reușit a patra victorie în grupa E a Eurocup, scor 84 - 74 (21-16, 32-26, 10-15, 21-17), contra turcilor de la Banvitspor, primul succes după trei eșecuri la rând în a doua competiție baschetbalistică a continentului, după Euroligă.

03 Decembrie 2014, 21:29 (actualizat 04 Decembrie 2014, 19:02) |
CSU Ploieşti / FOTO: Mirela Oprea / pagina de Facebook a clubului CSU Ploieşti

Marcatorii echipei antrenate de Vladimir Arnautovic: Marius Runkauskas (22 p, 1 rec, 2 pd), Dee Brown (19 p, 7 rec, 5 pd), Gerald Lee (11 p, 5 rec, 2 pd), Dragan Labovic (11 p, 4 rec), Christopher Cooper (8 p, 5 rec, 1 pd), Jarvis Hayes (5 p, 7 rec, 2 pd), Jonte Flowers (3 p, 1 rec, 2 pd), Alhaji Mohammed (3 p, 1 rec, 1 pd), Michalis Pelekanos (2 p, 1 rec, 2 pd).

De la oaspeți, s-au remarcat: Chuck Davis (18 p, 3 rec, 2 pd) și Sammy Mejia (14, 3 rec, 4 pd).

• 17 decembrie: CSU - Partizan Belgrad

În celelalte meciuri al grupei, Krasny Oktyabr Volgograd s-a impus la Vilnius, în fața celor de la Lietuvos Rytas, cu scorul de 91-82 (21-20, 23-15, 22-15, 25-32), iar Hapoel Ierusalim a dispus la Belgrad de Partizan, cu 83-64 (15-14, 20-23, 27-16, 21-11).

Clasamentul grupei (total meciuri - victorii - câștigate în prelungiri - pierdute în prelungiri - eșecuri - coșaveraj - procentaj de partide câștigate):