BASCHET FEMININ

CSM Târgoviște - campioana României pentru a 11-a oară la baschet feminin

Echipa de baschet feminin CSM Târgoviște a redevenit campioana României, după un sezon de pauză, grație celei de-a treia victorii din patru partide, în finala campionatului, cu ICIM Arad, pe teren propriu, scor 70-62 (22-11, 24-19, 13-19, 11-13).

Campioana en-titre era ICIM, care a câştigat, anul trecut, al nouălea titlu din istorie, chiar la Târgovişte.

07 Mai 2014, 23:38 |
CSM Târgovişte / FOTO: pagina de Facebook a clubului dâmboviţean

Jucătoarele care au readus titlul în Dâmbovița: Chrissy Givens (18 p, 8 rec, 2 pd), Porchia Green (14 p, 4 rec, 3 pd), Andreea Elena Huţanu (2 p, 4 rec), Britney Cimone Jones (5 p, 1 pd), Porche Cherrelle Poole (9 p, 4 rec, 6 pd), Lenita Shani Sanford (10 p, 8 rec), Jenna Joy Smith (10 p, 9 rec), Ancuța Stoenescu (2 p, 1 pd).

Marcatoarele oaspetelor: Monique Coker (18 p, 13 rec, 1 pd), Jence Ann Rhoads (18 p, 3 rec, 2 pd), Laura Broomfield (14 p, 13 rec), Donica Ayana Cosby (6 p, 1 rec, 2 pd), Suzana Milovanovic (5 p, 4 rec, 1 pd), Monika Boriga Brosovszky (1 rec, 1 pd),  Monica Engelman (1 p, 3 rec, 1 pd).

În primele două jocuri, disputate la Arad, fiecare echipă s-a impus o dată, iar marți CSM-ul câștigase dramatic, în prelungiri, în ultima secundă a partidei, cu 77-75 (19-16, 12-19, 11-7, 25-25, 10-8).

ICIM Arad a câștigat chiar la Târgoviște Cupa României, după 67-61 cu ACS Sepsi Sfântu Gheorghe, după ce le-a învins pe gazde în semifinale pe gazdele de la CSM, cu 75-70.