CSM Bucureşti, învinsă de Rostov, în Liga Campionilor la handbal feminin

CSM Bucureşti învinsă în ultima partidă din grupe
16 noiembrie 2019, 16:33

Vicecampioana României a făcut o primă repriză foarte slabă şi în ciuda unei reveniri după pauză, nu a putut scoate un rezultat pozitiv. Soarta meciului putea fi alta, însă Cristina Neagu a ratat două aruncări de la 7 metri.

”Tigroaicele” au făcut multe greşeli în acest meci, au marcat doar 7 goluri în prima repriză, în care au avut 9 minute fără gol, de la 9-6 la 14-6 pentru Rostov. Laura Moisă a primit direct cartonaş roşu în min. 17, iar Andrea Lekic a evoluat doar în prima repriză, când s-a accidentat la cap.

Pentru CSMB au înscris Cristina Neagu 8 goluri, Carmen Martin 4 goluri, Crina Pintea 4, Dragana Cvijic 2, Iulia Curea 2, Andrea Klikovac 1, Itana Grbic 1.  Golurile echipei antrenate de Ambros Martin, fostul selecţioner al echipei României, au fost înscrise de Ana Viahireva 5, Polina Kuzneţova 3, Vladlena Bobrovnikova 3, Iulia Managarova 3, Ksenia Makeeva 3, Ana Sen 2, Julia Behnke 1, Viktoria Borşcenko 1, Kristina Kojokar 1, Marina Sudakova 1.

Au arbitrat slovenii Bojan Lah şi David Sok, iar delegată EHF a fost sârboaica Tatjana Medved.

CSM Bucureşti va intra în grupele principale doar cu 3 puncte, obţinute în meciurile directe cu celelalte echipe calificate din Grupa B.  Rostov ocupă primul loc, cu 9 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 7 puncte, Team Esbjerg, 6 puncte, MKS Perla Lublin, 0 puncte, înaintea partidei de duminică, dintre Esbjerg şi Perla Lublin.

(Sursa: Agerpres)