CSM Bucureşti a obţinut prima victorie din cadrul turneului feminin de handbal Wittlicher Cup, Germania

CSM Bucureşti a câştigat la limită, cu 21-20 (7-9), primul său meci din cadrul turneului feminin de handbal Wittlicher Cup, sâmbătă, cu formaţia germană Buxtehuder SV. Meciul tigroaicelor cu o altă echipă germană, Bayer 04 Leverkusen, s-a terminat la egalitate, 21-21 (9-7 la pauză).

03 August 2019, 18:56 (actualizat 04 August 2019, 11:54) |
CSM Bucureşti / FOTO: CSM Bucureşti Handbal (Facebook)

Crina Pintea, cu 7 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a ''tigroaicelor''. Pentru CSM Bucureşti au mai înscris Nora Mork 4 goluri, Iulia Curea 3, Moisă 3, Gabriela Perianu 2, Claudia Constantinescu 1, Itana Grbic 1.

Din lotul româncelor au lipsit Cristina Neagu, Andrea Lekic şi Dragana Cvijic, rămase acasă din cauza accidentărilor.
Meciul a avut două reprize a câte 25 de minute.

Tot sâmbătă, de la ora 18:00, CSM Bucureşti a jucat împotriva unei alte echipe din Germania, Bayer 04 Leverkusen. Scorul a fost 9-7 la pauză, dar nemțoaicele au revenit pe parcurs și au obținut un rezultat de egalitate, 21-21. Au marcat Pintea 11 goluri, Moisa 4, Mork 3, Grbic 2, Marin 1.