CUPA ROMÂNIEI

CS U Craiova-Viitorul Constanța 2-1 / CS U Craiova - în premieră în "sferturile" Cupei

CS U Craiova s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale Cupei României, după victoria la limită de pe teren propriu, scor 2-1, în prelungiri, în fața Viitorului Constanța, adusă de golurile lui Alexandru Băluță ('54), la capătul unei gafe colective în defensiva oaspeților, și Alexandru Mateiu ('112), respectiv Bogdan Țîru ('90+2).

Niciunul dintre acești jucători nu mai marcaseră în acest an competițional.

29 Octombrie 2014, 20:37 (actualizat 30 Octombrie 2014, 00:30) |
CS Universitatea Craiova / FOTO: csuc.ro
CS Universitatea Craiova
Cum va arăta noul stadion al Craiovei, ale cărui lucrări se vor încheia în 2016

Mijlocașul de 21 de ani care a deschis scorul în acest meci a jucat în sezonul trecut chiar la Viitorul, pentru care a înscris de trei ori în Liga I.

Oaspeții au încheiat partida în opt jucători de câmp, după ce fundașii Andrei Puțanu și Alin Șeroni au fost eliminați. Ultimul i-a rupt piciorul stâng lui Nicușor Bancu în minutul 95, cu un tackling întârziat, din spate. Fundașul de 22 de ani al gazdelor a fost scos cu ambulanța de pe teren, după ce medicii i-au imobilizat piciorul fotbalistului.

Componența echipelor:

• CS U: Bălgrădean - Achim, Acka (Avrămia '46), Frăsinescu, Vătăjelu - Bancu, Brandan - Mateiu, Băluţă (Cârstea '73), Ferfelea (Bawab '70) - Curelea. Antrenor: Emil Săndoi
  • Viitorul: Balauru - Puţanu, Pană (Hodorogea '64), Ţîru, Marin - Mărkuş (Cioablă '72), Daminuţă - Nikolov, Şeroni, Neacşa - Cârstocea (Vînă '46). Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitri: Florin Miron - Alexandru Vodă, Ioan Ciocănea - Sergiu Popa.

Viitorul Constanța a ajuns până în sferturile de finală ale Cupei României în sezonul trecut, unde a fost învinsă de Astra Giurgiu, viitoarea câștigătoare a competiției, cu scorul de 3-0.

Acesta a fost penultimul meci jucat pe arena Ion Oblemenco, înainte de începerea lucrărilor de modernizare. Ultimul joc pe stadionul inaugurat în octombrie 1967 va avea loc în data de 1 noiembrie, contra celor de la FC Botoșani. Elevii lui Sorin Cîrțu și Emil Săndoi își vor disputa partidele de pe teren propriu pe stadionul din Parcul Romanescu, cu o capacitate de aproximativ 7.000 de locuri.

Cum va arăta stadionul din Craiova, de 30.000 de locuri, după încheierea lucrărilor de modernizare, în 2016, care vor costa aproximativ 55 de milioane de euro:

Marți, 23 septembrie

• Rapid CFR Suceava - Gaz Metan Mediaș: 1 - 0 (Mircea Neagru '103)
  • CS Şoimii Pâncota (Liga a II-a) - CS Pandurii Tg. Jiu 1 - 2, stadion ''Şoimii'' - Pâncota. Au marcat:Flavius Băd ('31) / Nejc Mevlija ('22), Cornel Predescu ('85).
  • CF Brăila (Liga a II-a) - Oţelul Galaţi 0 - 1, stadion ''Municipal'' - Brăila. A marcat: Emil Jula ('56).
  • CSM Rm. Vâlcea (Liga a II-a) - CSMS Iaşi 0 - 1, stadion ''Municipal'' - Râmnicu Vâlcea. A marcat:Alexandru Mugurel Dedu ('2).
  • ASA 2013 Târgu Mureş - CS Concordia Chiajna 4 - 1, stadion ''Trans-Sil'' - Târgu Mureş. Au marcat:Mircea Axente ('27, '66), Amauri ('36), Ousmane N'Doye ('43) / Aleksandăr Dyulgerov ('5)
  • Rapid Bucureşti - AFC Botoşani: 0 -0 după 120 de minute, 5 - 4 la penalty-uri, stadion "Giuleşti-Valentin Stănescu"

Miercuri, 24 septembrie

• Viitorul Axintele - CFR Cluj: 0 - 2 (Férébory Doré '26, '35)
  • Chindia Târgoviște - FC Brașov: 1 - 3 (Dragoș Pătru '62 / Liviu Ganea '31, Diogo '43, Horia Popa '73)
  • SC Bacău - Ceahlăul Piatra Neamț: 1 - 5 (Cornel Căinari '68 /  Andrei Marc '90+4,  Andrei Pavel '91, Doru Popadiuc '99, '103, '111)
  • Unirea Jucu - Petrolul Ploiești: 0 - 3 (Victoraș Astafei '24, '57, Patrick N'Koyi '31)

Joi, 25 septembrie

• CS Caransebeș - CS U Craiova: 1 - 2 (Sabin Lupu '25 / Gheorghe Goșa '20-autogol, Viorel Ferfelea '71)
  • Săgeata Năvodari - Viitorul Constanța: 0 - 3 (Răzvan Marin '32, Dragoș Nedelcu '62, Ionuț Ursu '67-autogol)
  • FC Bihor Oradea - Universitatea Cluj: 1 - 1 (Alexandru Sorian '86 / Krim Boutadjine '57), 4-5 după loviturile de departajare