CROAȚIA s-a calificat în premieră în FINALA Cupei Mondiale, unde va întâlni Franța, după ce a învins Anglia cu 2-1 în prelungiri

11 iulie 2018, 20:32

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal,  după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1). Croația întâlnește Franța, duminică, în finală, în timp ce Anglia va juca sâmbătă finala mică, în compania Belgiei.

(w620) CroaÈ›ia Ã

(w620) Angia elim

Englezii au dominat prima parte a meciului, ei deschizând scorul încă din minutul 5, prin Kirian Trippier, care a executat magistral o lovitură liberă de la 20 de metri.

În continuare englezii au fost ofensivi,  iar în minutul 14 Maguire a ratat o mare ocazie. Englezii au fost din nou aproape de gol  în minutul 36, când Lingaard a șutat pe lângă.

În repriza secundă, Croația a jucat mult mai ofensiv și  Perisic a egalat în minutul 68.

Croații au avut alte ocazii uriașe în minutul 72, când  același Perisic a trimis în bară, iar Rebic în brațele portarului Pickford.

Primele 90 de minute s-au încheiat la egalitate, 1-1. În prelungiri croații au marcat prin Mandzukic, care a trimis Croația în prima finală de Mondial din istorie.

Cea mai bună performanță până acum a Croației la Cupa Mondială a fost locul 3 în 1998. Croaţia dădea cea mai mare lovitură chiar la primul mondial la care a participat. În 1998, trupa antrenată de Miroslav Blazevic a ajuns până în semifinale şi a câştigat apoi finala mică împotriva Olandei. A fost performanţa de vârf a unei generaţii fenomenale rupte din fosta Iugoslavie şi în care excelau Prosinecki, Boban sau Suker, ultimul câştigând în acel an Liga Campionilor cu Real Madrid şi devenind şi golgheterul turneului final cu şase reuşite.

(w620) Antrenorul

Desfășurarea meciului

Meciul se încheie cu victoria Croației, care se califică în premieră în finala Cupei Mondiale, unde va întâlni reprezentativa Franței.

Min 120. Ocazie URIAȘĂ pentru Croația de a duce scorul la 3-1.

Min 109. GOOOL Croația care preia conducerea!  Mandzukic duce Croația în finală la acest scor.

Min 106. Ocazie Croația

Min 99. Ocazie uriașă pentru Anglia! Lovitura de cap al lui Stones este scoasă de Vrsaljko de pe marginea porții

Au început reprizele de prelungiri.

Primele 90 de minute se încheie la egalitate, Croația – Anglia 1-1. Urmează cele două reprize de prelungiri.

Min 90+2. Ocazie Anglia.

Min 83. Ocazie Croația. Mandzukic trimite periculos spre poarta engleză,  Pickford respinge

Min 76. Ocazie Croația

Min 72. Ocazii uriașe ratate de Croația! Perisic trimite în bară, iar Rebic în brațele portarului Pickford.

Min 68. Perisic înscrie pentru Croația!!!!! Croația-Anglia 1-1

Min 65. Ocazie uriașă pentru Croația

Min 58. Ocazie pentru Croația. Englezii resping

Min 57. Pericol la poarta croaților

Min 55. Lovitură de colț pentru Croația.

Min 34. Lovitură liberă Anglia.

Min 32. Ocazie Croația. Șut periculos al lui Rebic spre poarta englezilor, mingea ajunge în brațele lui Pickford

Min 30. Ocazii uriașe pentru Anglia, Kane ratează.

Min 22. Ocazie uriașă pentru Anglia. Este offside

Min 21. Ocazie Croația, Rebic șutează puternic spre poarta adversă

Min 19. Prima ocazie a croaților. Perisic trimite puțin pe lângă poartă.

Min 14. Ocazie pentru Anglia de a face 2-0. Trippier degajează la Maguire, care  trimite pe lângă poartă.

Min 14. Ocazie Anglia. Trippier trimite spre careu

Min 12. Corner pentru Anglia,  executat de Young.  Balonul este trimis peste poartă

Min 5. GOOOL Anglia! Trippier deschide scorul pentru englezi, din lovitură liberă