JOCURILE FRANCOFONIEI

Cristina Hîrîci a adus a şasea medalie de aur a României la Jocurile Francofoniei

Jucătoarea de tenis de masă Cristina-Alina Hîrîci a cucerit a şasea medalie de aur pentru România la Jocurile Francofoniei.

De asemenea, Janos-Hunor Szocs, Loredana Ohâi şi Bianca Perie au câştigat medaliile de argint în concursurile de tenis de masă, de judo, categoria 57 de kilograme, respectiv de aruncarea ciocanului, iar judokanul Vlăduţ George Simionescu şi-a trecut în palmares bronzul, la categoria +100 de kilograme.

13 Septembrie 2013, 20:40 (actualizat 13 Septembrie 2013, 20:58) |
Jucătoarea de tenis de masă Cristina Hîrîci

Cristina-Alina Hîrîci a dispus în finală de franţuzoaica Laura Gasnier, scor 3-1, după ce trecuse, rând pe rând, de canadiana Nathalie Marchetti (Federaţia Walonia-Bruxelles), scor 3-2, şi de poloneza Maja Krzewika, scor 3-0.

La rândul său, Janos-Hunor Szocs a dispus în sferturi de Pierre-Luc Theriault (Canada Quebec), scor 3-2, în semifinale de tunisianul Adem Hmam, scor 3-0, dar a pierdut finala contra francezului Romain Lorentz, scor 1-3.

Miercuri, Cristina-Alina Hîrîci şi Janos-Hunor Szocs cuceriseră aurul la dublu mixt.

Judoka Loredana Ohâi, care a luptat la categoria 57 de kg, a fost învinsă în finală de franţuzoaica Morgane Brunet. În primul tur a trecut de andorreza Alda Babi Choopojcharoen, în "sferturi" de senegaleza Khady Sarr, iar în semifinale de canadiana Catherine Beauchemin-Pinard.

O altă medalie de argint a fost câştigată şi de Bianca Perie, la aruncarea ciocanului, cu o performanţă de 70,41 de metri, într-o probă în care s-a impus fără emoţii poloneza Anita Wlodarczyk, fostă campioană mondială şi europeană şi fostă deţinătoare a recordului mondial, cu o performanţă de 75,62 m. Bronzul a fost obţinut de franţuzoaica Alexandra Tavernier, cu 69,95 m.

La rândul său, judokanul Vlăduţ George Simionescu (cat. +100 kg) a cucerit medalia de bronz, după ce a câştigat finala mică, în faţa lui Aymerick Glowacki (Federaţia Walonia-Bruxelles).

De remarcat faptul că judo-ul românesc a mai cucerit, la Jocurile Francofoniei, o medalie de aur, prin Cristina Matei (cat. 52 de kg) şi una de argint, prin Diana Alexandra Kovacs (cat. 48 kg).

Cristina Matei a învins-o în finală pe franţuzoaica Lucile Duport. În sferturi o învinsese pe Ecaterina Guica (Canada Quebec), iar în semifinale pe haitiana Linouse Desravine.

De partea cealaltă, Diana Alexandra Kovacs a pierdut finala, contra Annei-Sophie Jura (Federaţia Walonia-Bruxelles). În "sferturi" dispusese de franţuzoaica Sonia Benabdekouahed, iar în semifinale de qatareza Salha Al-Badi.