EURO 2012

Cristiano Ronaldo a dus Portugalia în a patra semifinală de Campionat European din istorie

Site-ul euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD au transmis în direct primul meci din sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal, Cehia - Portugalia, câştigat de lusitani cu scorul de 1-0 (Ronaldo '79). În semifinale, Portugalia va juca împotriva învingătoarei din partida Spania - Franţa.

21 Iunie 2012, 21:03 (actualizat 22 Iunie 2012, 00:17) | TVRInfo.ro |
Cehia - Portugalia, primul sfert de finală de la Euro 2012

Cristiano Ronaldo a marcat, cu capul, în minutul 79, unicul gol al primului sfert de finală de la Euro 2012, Cehia - Portugalia, disputat joi şi transmis în direct de euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD, astfel că lusitanii vor disputa a patra semifinală din istoria Campionatelor Europene, după cele din 1984, 2000 şi 2004.

Cehia avea deja în palmares patru semifinale la Campionatele Europene, în ediţiile din 1960, 1976 (când au şi cucerit titlul suprem), 1996 şi 2004.

Cehia: Cech - Gebreselassie, Sivok, Kadlec, Limbersky - Hübschman (Pekhart '86), Plasil - Jiracek, Darida (Rezek '61), Pilar - Baros. Antrenor: Michal Bilek.

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Meireles (Rolando '88), Veloso, Moutinho - Nani (Custodio '84), Postiga (Hugo Almeida '40), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Paulo Bento.

TVRInfo.ro v-a ţinut la curent şi în format live text, în timp real, cu cele mai importante momente ale meciului:

Statistica meciului Cehia - Portugalia: 0-1, potrivit site-ului oficial al UEFA: şuturi pe poartă: 0-5, şuturi la poartă: 2-15, intervenţii decisive ale portarilor: 0-4, cornere: 6-11, acţiuni de atac: 23-52, ocazii mari de a marca: 1-1, off-side-uri: 1-3, faulturi: 13-7, pase reuşite: 271 (59%) - 430 (72%), posesia balonului: 43% - 57%

PARTIDA S-A ÎNCHEIAT. Portugalia s-a calificat astfel în semifinalele Campionatului European, unde va întâlni învingătoarea duelului dintre Spania şi Franţa, de sâmbătă, 23 iunie.

Min. 90+3 Corner pentru Cehia. Plasil a executat slab lovitura de colţ, astfel că lusitanii au scăpat cu bine din această situaţie.

Min. 90 S-au anunţat 4 minute de prelungire.

Min. 89 Raul Meireles a fost înlocuit de fundaşul Rolando. Miguel Veloso a şutat mult peste buturi de la 20 de metri. Portugalia controlează autoritar partida şi în aceste ultime minute.

Min. 86 Hubschman a fost înlocuit de atacantul Tomas Pekhart.

Min. 84 Nani a fost înlocuit cu mijlocaşul Custodio, de la Sporting Braga.

Min. 83 Şutul lui Pereira, de la 20 de metri, lateral dreapta, a fost respins în corner de Petr Cech.

MIN. 79 GOL AL PORTUGALIEI, MARCAT DE CRISTIANO RONALDO. Centrare excelentă, din cădere, de pe partea dreaptă a lui Joao Moutinho, iar Ronaldo a înscris cu capul, tot din cădere, cu pământul, de la 10 metri.

Min. 74 Şutul lui Nani, de la 8 metri lateral dreapta, a fost deviat în corner de Kadlec.

Min. 72 Dominarea lusitanilor este una accentuată, dar fazele de poartă lipsesc, cehii apărându-se bine, departe de poartă, cu o echipă compactă.

Min. 66 Kadlec se resimte, după o ciocnire cu Petr Cech, la marginea careului de 16 metri.

Min. 65 Hugo Almeida a trimis defectuos cu capul, de la 10 metri, uşor lateral dreapta.

Min. 64 Şutul lui Moutinho, de la 18 metri, a fost deviat peste poartă de Cech. Rezek acordă un nou corner, după o centrare de pe parrtea dreaptă a lui Coentrao.

Min. 63 Şutul lui Milan Baros, de la colţul drept al careului de 16 metri, a trecut mult peste poarta lui Rui Patricio. În ultimele 4-5 minute, cehii au reuşit să ţină balonul departe de propriul careu.

Min. 61 Selecţionerul Michal Bilek face prima schimbare: Rezek i-a luat locul lui Darida.

Min. 60 Prima fază frumoasă a cehilor în această repriză i-a aparţinut mijlocaşului de la Wolfsburg, Vaclav Pilar, care a ajuns la 10 metri de poartă, pe flancul stâng, după ce a trecut în viteză de Joao Pereira şi Pepe. Totuşi, centrarea sa către Milan Baros a fost interceptată de Coentrao.

Min. 58 Şutul lui Nani, de la 30 de metri, a fost respins de Petr Cech. Dominarea lusitanilor este totală. Golul lui Hugo Almeida, după o centrare a lui Nani, de pe flancul drept, a fost anulat corect, pe motiv de off-side.

Min. 56 Prima lovitură de colţ a reprizei, după ce şutul lui Ronaldo, de la 40 de metri, a fost deviată de Kadlec. Şutul lui Raul Meireles a trecut peste poartă.

Min. 54 Ronaldo a trimis peste buturi, cu un şut de la marginea careului de 16 metri, după un duel cu Gebre Selassie.

Min. 52 Portugalia domină autoritar acest debut de repriză, din punct de vedere teritorial, Hugo Almeida şi Cristiano Ronaldo ratând şi două ocazii mari de a înscrie în decurs de doar trei minute.

Min. 49 Cristiano Rondalo a trimis în barăm dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, uşor lateral stânga.

Min. 46 Prima ocazie de gol a reprizei: Hugo Almeida a reluat cu capul peste poartă, după o centrare de pe partea stângă a lui Joao Pereira.

A început repriza a doua. Lusitanii au repus balonul în joc.

Statistica primei reprize a meciului Cehia - Portugalia: 0-0, potrivit site-ului oficial al UEFA:şuturi pe poartă: 0-1, şuturi la poartă: 1-4, intervenţii decisive ale portarilor: 0-1, cornere: 5-5, acţiuni de atac: 18-24, ocazii mari de a marca: 1-0, off-side-uri: 1-0,faulturi: 6-5, posesia balonului: 48% - 52%

PRIMA REPRIZĂ A LUAT SFÂRŞIT.

Min. 45+1 Bară a lui Cristiano Ronaldo, după o preluare de senzaţie, pe lângă Kadlec, şi un şuit la firul ierbii.

Min. 45 S-au anunţat 2 minute de prelungire pentru această repriză.

Min. 44 Nani a cerut penalty, după un duel cu Limbersky, dar brigada britanică de arbitri a lăsat jocul să continue.

Min. 40 Atacantul echipei Real Zaragoza a fost înlocuit de Hugo Almeida.

Min. 38 Meciul este înrerupt, după ce Helder Postiga se află la pământ, acuzând o accidentare.

Min. 35 Şutul lui Cristiano Ronaldo, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral dreapta, a trecut pe lângă bara din dreapta a porţii apărate de Petr Cech.

Min. 33 "Foarfeca" lui Cristiano Ronaldo, de la 10 metri, uşor lateral dreapta, a trecut pe lângă poartă. Cea mai spectaculoasă fază a partidei, până acum.

Min. 28 Pepe a respins un balon care se îndrepta spre Pilar, la o centrare de pe partea dreaptă a lui Milan Baros.

Min. 27 Miguel Veloso l-a faultat pe Darida, pe partea dreaptă, pentru a împiedica un contraatac al cehilor, iar arbitrul Howard Webb i-a acordat un cartonaş galben.

Min. 26 Nani primeşte primul cartonaş galben al meciului, pentru un fault asupra lui Limbersky, la mijlocul terenului.

Min. 25 Cristiano Ronaldo l-a faultat în atac pe Kadlec, înainte de a-l evidenţia pe Cech, cu un şut de la 10 metri, lateral dreapta.

Min. 24 Şutul-centrare al lui Coentrao, de pe partea stângă, a fost reţinut de Petr Cech la doi metri de linia porţii.

Min. 22 Cehia a început nesperat de bine acest meci, dominând jocul din punct de vedere tactic şi teritorial, Portugalia fiind deseori masată în jurul propriului careu de o echipă al cărei tehnician declara, înainte de meci, că pregăteşte o tactică defensivă pentru acest joc.

Min. 21 Lovitura de colţ a lui Miguel Veloso a avut prea mult efect, astfel că balonul a ieşit în out de poartă pe partea opusă.

Min. 20 Corner pentru portughezi, obţinut de Cristiano Ronaldo, de pe flancul drept. Este prima fază de atac a elevilor lui Paulo Bento în ultimele cinci minute.

Min. 18 Centrarea lui Darida, de pe partea dreaptă, nu a fost ajunsă de Milan Baros. A cincea lovitură de colţ pentru cehi în acest joc. Centrarea lui Plasil a fost prea lungă, astfel că lusitanii au posesia balonului.

Min. 16 Al treilea corner pentru cehi în acest meci, executat de Plasil, dar Cristiano Ronaldo a deviat cu capul centrarea în afara terenului de joc. Un nou corner pentru lusitani. Bruno Alves a respins balonul din careul propriu.

Min. 14 Portughezii au echilibrat partida, după un început dominat teritorial de cehi.

Min. 12 Două cornere consecutive pentru portughezi, finalizate cu un şut slab al lui Joao Moutinho, din afara careului, reţinut de Petr Cech.

Min. 7 Lovitură de colţ pentru Cehia, dar defensiva portughezilor a respins şi acest atac.

Min. 2 Primul corner al meciului a aparţinut cehilor, dar defensiva bine organizată a lusitanilor a rezolvat cu uşurinţă faza.

Partida a început. Lovitura de începere au avut-o jucătorii cehi.

Acum se intonează cele două imnuri de stat.
Cele două echipe au intrat pe teren.

Echipele de start:

Cehia: 1-Petr Cech - 2-Theodor Gebre Selassie, 3-Michal Kadlec, 6-Tomas Sivok, 8-David Limbersky - 19-Petr Jiracek, 17-Tomas Hubschman, 13-Jaroslav Plasil, 14-Vaclav Pilar - 22-Vladimir Darida - 15-Milan Baros

Portugalia: 12-Rui Patricio - 21-Joao Pereira, 2-Bruno Alves, 3-Pepe, 5-Fabio Coentrao - 16-Raul Meireles, 4-Miguel Veloso, 8-Joao Moutinho - 17-Nani, 23-Helder Postiga, 7-Cristiano Ronaldo

Cele două echipe s-au mai întâlnit şi la Euro 1996 în aceeaşi fază a competiţiei. Atunci, elevii lui Dusan Uhrin se calificau în semifinale graţie unui gol superb marcat de Karel Poborsky (’53), un lob peste portarul Vitor Baia de la marginea careului de 16 metri. Atunci, cehii au terminat partida în nouă jucători de câmp, după ce fundaşul Radoslav Latal a fost eliminat în minutul 82.

Statisticile UEFA indică faptul că Cehia a avut mai mult posesia balonului, a pasat mai mult, dar Portugalia a jucat mult mai direct pe poartă:

cartonaşe roşii: 0 - 0
pase reuşite: 71% (1526/1091) – 64% (1208/775)
posesia balonului: 51% (o medie de 30 de minute/meci) – 43%  (o medie de 25 de minute/meci)

Aceasta va fi cea de-a 11-a întâlnire oficială dintre cele două formaţii şi a treia la un Campionat European. Astfel, dacă în 1996 Cehia obţinea o calificare în semifinalele turneului final organizat în Anglia, la Euro 2008, lusitanii şi-au învins adversara cu scorul de 3-1, la Geneva (Sionko ’17 / Deco ’8, Cristiano Ronaldo ’63, Quaresma ’90+1).

În celelalte meciuri oficiale, Portugalia a mai obţinut alte două victorii, Cehia s-a mai impus de alte trei ori, iar trei partide s-au încheiat la egalitate.

Interesant este că selecţionerul Michal Bilek a marcat golurile victoriei Naţionalei sale într-un meci contra lusitanilor, din preliminariile CM 1990, la Praga, în 6 octombrie 1989. Jocul s-a încheiat cu scorul de 2-1, iar Bilek a înscris în minutele 11 (din penalty) şi 82, în timp ce pentru oaspeţi a punctat Rui Aguas (’74).