STRANIERI

Cristian Săpunaru a reușit primul gol pentru Elche

Fundașul Cristian Săpunaru a înscris pentru prima oară în tricoul echipei Elche, în eșecul de la Valencia, cu Levante, scor 1-2. Românul de 29 de ani a punctat în minutul 26, cu un șut din zona punctului cu var, dar a fost accidentat în minutul 72 de marocanul Nabil El Zhar, astfel că a fost schimbat trei minute mai târziu.

14 Decembrie 2013, 00:12 |
Cristian Săpunaru

Acesta a fost al patrulea meci stagional ca titular al fundașului român pentru noua sa echipă și al doilea în care a fost schimbat de pe teren. Săpunaru a primit trei cartonașe galbene în această ediție de campionat.

Bucureșteanul a ajuns la Elche la sfârșitul lunii iulie, club pentru care a semnat un angajament valabil trei sezoane, pentru un salariu de 800.000 de euro în primul an şi de 1,2 milioane de euro în al doilea şi în al treilea sezon.

Cristian Săpunaru a evoluat în sezonul trecut la Real Zaragoza, club la care s-a transferat în 1 septembrie 2012, unde a devenit recordmenul Primerei Division la cartonaşe galbene într-un singur sezon, cu 20 astfel de avertismente. De asemenea, Săpunaru a primit şi un cartonaş roşu, primul de când evoluează în străinătate.

Ex-rapidistul a jucat în 29 de partide pentru Zaragoza, în sezonul trecut, toate ca titular, a marcat de două ori (într-un meci cu Celta Vigo şi într-o partidă cu FC Sevilla) şi nu a fost schimbat decât în două rânduri. De asemenea, a bifat 6 jocuri şi în Cupa Spaniei (tot ca titular), unde a primit 3 cartonaşe galbene.

Doi români au mai jucat la Elche, de-a lungul timpului: Ioan Andone (în sezonul 1990-1991, 34 de meciuri, 3 goluri) şi Dennis Şerban (2000-2001, 35 de jocuri, 11 goluri).