CUPA ITALIEI

Cristi Chivu, la primul meci pentru Internazionale din 2 august

Fundaşul Cristian Chivu a jucat primul meci pentru Internazionale Milano după o pauză de peste 4 luni, în victoria de marţi, din optimile de finală ale cupei Italiei, scor 2-0 (0-0), contra formaţiei Hellas Verona.

Antrenorul formaţiei din Serie B este italianul Andrea Mandorlini, care s-a aflat pe banca tehnică a echipei CFR Cluj în perioada noiembrie 2009 - septembrie 2010.

19 Decembrie 2012, 00:28 (actualizat 19 Decembrie 2012, 00:29) |
Cristi Chivu, din nou apt de joc

Internazionale Milano s-a calificat marţi în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a dispus, pe teren propriu, de echipa de ligă secundă Hellas Verona, cu scorul de 2-0 (0-0), graţie golurilor reuşite de Antonio Cassano ('50) şi Fredy Guarin ('54).

Fundaşul Cristian Chivu a evoluat pe postul de fundaş central la gazde pe întreaga durată a partidei, în primul său meci din 2 august. Fotbalistul de 32 de ani a jucat un singur meci în acest sezon, în care s-a şi accidentat, cu Hajduk, la Split, scor 3-0, în 2 august. De asemenea, a mai fost reţinut în lot de două ori (la meciurile cu Siena, de pe teren propriu, scor 0-2, din 23 septembrie, şi cu Chievo, de la Verona, scor 2-0, în 26 septembrie).

Fostul căpitan al naţionalei României a fost operat la piciorul drept la începutul lunii octombrie.

Hellas Verona, campioană în 1985, a retrogradat din Serie A în anul 2002 şi, de atunci, a ieşit din prim-planul fotbalului italian.

În sezonul trecut, Inter Milano a fost eliminată în sferturile de finală din Cupa Italiei de echipa care avea să câştige trofeul, Napoli, scor 0-2 (Edinson Cavani '50-penalty, '90+3), într-un meci în care Cristian Chivu a fost integralist la echipa antrenată atunci de Claudio Ranieri.