STRANIERI

Costel Pantilimon, al al treilea meci în poarta lui Manchester City în 2013

Portarul Costel Pantilimon a fost integralist duminică, în victoria echipei sale, Manchester City, pe teren propriu, scor 4-0 (2-0), în faţa divizionarei a doua Leeds, în optimile de finală ale Cupei Angliei.

În "sferturi" s-a mai calificat şi Chelsea, care a dispus de divizionara a treia Brentford, pe "Stamford Bridge", tot cu scorul de  4-0 (0-0).

17 Februarie 2013, 17:56 |
Costel Pantilimon / FOTO: mcfc.com

Manchester City a acces fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Angliei, după ce s-a impus clar pe teren propriu, scor 4-0 (2-0), în faţa celor de la Leeds United, graţie golurilor înscrise de Yaya Toure ('5), Sergio Aguero ('15-penalty, '74) şi Carlos Tevez ('52).

În poarta campioanei Angliei s-a aflat, tot meciul, românul Costel Pantilimon, care a bifat astfel al treilea joc în acest an, după partidele cu Watford (scor 3-0, pe teren propriu, în 5 ianuarie) şi Stoke City (scor 1-0, în deplasare, în 26 ianuarie), tot din Cupa Angliei.

Managerul Roberto Mancini a folosit următoarea formulă de echipă: Pantilimon - Kolarov, Nastasic, Kolo Toure, Zabaleta - Yaya Toure, Javi Garcia ('60 Rodwell) - David Silva, Carlos Tevez ('64 Maicon), Milner - "Kun" Aguero ('81 Dzeko).

La rândul său, Chelsea a câştigat tot cu 4-0 (0-0) partida de pe teren propriu cu divizionara a treia Brentford, după ce, în urmă cu două săptămâni, remizase în deplasare, scor 2-2. În meciul de duminică, pentru Chelsea, au punctat: Mata ('54), Oscar ('68), Lampard ('72) şi Terry ('81).

Managerul Rafael Benitez a trimis pe teren următoarea echipă: Cech - Cole, Terry, Cahill, Ivanovic - Lampard ('81 Bertrand), David Luiz - Moses ('65 Hazard), Mata ('76 Benayoun), Oscar - Demba Ba.