Costel Cășuneanu a câștigat etapa a doua a CN de Super Rally

Costel Cășuneanu s-a impus la Open în trofeul Tîrgu Mureș la Super Rally, după ce a reușit să-și îmbunătățească considerabil timpii din calificari. Poziția a doua a fost adjudecată de Mihai Leu, care s-a luptat cu temperatura ridicată, dăunătoare pentru Ferrari-ul pe care îl pilotează. Ghinionistul finalei a fost Aurelian Andronache, argeseanul trebuind să se mulțumească cu poziția a treia la general, după un abandon pe penultima trecere.

18 Iunie 2019, 20:52 (actualizat 18 Iunie 2019, 21:42) | Alex Rostoțchi |
Super Rally Târgu Mureș
 |  GALERIE FOTO

Trofeul Tîrgu Mureș la Super Rally

Costel Cășuneanu s-a instalat pe prima poziție în clasamentul Campionatului Național de Super Rally, după victoria din etapa a doua a Campionatului Național de Super Rally desfășurat la Tîrgu Mureș. Căldura a fost principalul impediment pentru piloți, care au trebuit să se adapteze condițiilor de concurs.

Cel mai multde suferit a avut Mihai Leu, care nu a putut efectua ultimile două manșe de calificări din cauza caniculei. Revenit pentru finală, fostul campion mondial la box a reușit pe a doua trecere să oprească cronometrul la 03:22,416 rezultat cu care a încheiat pe poziția a doua în clasamentul Open și cu care l-a învins pe celălat Ferrarist, Armando Batochi, la Clasa 3A. Italianul a terminat pe poziția a patra în clasamentul general, după ce a câștigat calificările, bronzul revenindu-i lui Aurelian Andronache, câștigător la clasa 3B la bordul Speed Carului GT 1000R.