Costa Rica - Grecia 5-3, după penalty-uri / Senzația CM 2014 a ajuns în premieră în ”sferturi”

Surpriza cea mai plăcută de la CM 2014, naționala statului Costa Rica, a acces în premieră în sferturile de finală ale unei Cupe Mondiale, după ce a eliminat Grecia, la penalty-uri, scor 5-3, la Recife. Echipa antrenată de columbianul Jorge Pinto va întâlni Olanda, în 5 iulie.

Programul și rezultatele CM 2014

29 Iunie 2014, 22:07 (actualizat 30 Iunie 2014, 02:43) |
Costa Rica - Grecia 1-1, 5-3, după penalty-uri

Chiar dacă nu a mai practicat fotbalul spectaculos din faza grupelor, Costa Rica a deschis totuși scorul prin Bryan Ruiz ('52), iar grecii au egalat în primul minut al prelungirilor, prin Sokratis Papastathopoulos ('90+1). De menționat că alb-albaștrii s-au calificat în premieră în ”optimile” unui CM tot în prelungiri, în ultimul meci din grupe, contra Coastei de Fildeș.

Americanii au rămas în inferioritate numerică din minutul 66, după eliminarea fundașului central Oscar Duarte, în urma unui fault inutil, dar dur, la mijlocul terenului.

Chiar dacă elenii au dominat într-o manieră zdrobitoare partida, din punct de vedere teritorial, și-au creat puține ocazii de a puncta decisiv, una din ele însă în ultimele secunde ale prelungirilor, prin Kostas Mitroglou.

La loviturile de departajare, Costa Rica a transformat toate penalty-urile, prin Celso Borges, Bryan Ruiz, Geancarlo González, Joel Campbell, Michael Umaña, în timp ce grecii au punctat prin Kostas Mitroglou, Lazaros Christodoulopoulos, Jose Holebas, dar Theofanis Gekas a ratat ultima execuție (portarul Keilor Navas a ghicit colțul în care s-a șutat).

Costa Rica se află pentru a patra oară la un turneu final: în 1990 a acces în ”optimi”, iar în 2002 și 2006 nu a izbutit să treacă de faza grupelor. De remarcat faptul că naționala acestei țări a reușit formidabila performanță de a câștiga o grupă din care au făcut parte Italia, Anglia, ambele eliminate, și Uruguay, semifinalista din 2010 părăsind competiția în 28 iunie, după 0-2 contra Columbiei.

De partea cealaltă, Grecia, care a eliminat România în play-off, a participat doar pentru a treia oară la un turneu final, dar este pentru prima dată când a trecut de faza grupelor, performanță nereușită în 1994 și 2010.

Componența echipelor:

• Costa Rica: 1. Keylor Navas - 16. Cristian Gamboa (2. Johnny Acosta, '77), 6. Oscar Duarte, 3. Giancaro Gonzalez, 4. Michael Umana, 15. Junior Diaz - 10. Bryan Ruiz (căpitan), 5. Celso Borges, 17. Yeltsin Tejeda (22. Jose Miguel Cubero, '66), 7. Christian Bolanos (14. Randall Brenes, '83) - 9. Joel Campbell. Selecţioner: Jorge Luis Pinto. Rezerve neutilizate: 18. Patrick Pemberton, 23. Daniel Cambronero - 8. Heiner Mora, 11. Michael Barrantes, 12. Waylon Francis, 13. Oscar Esteban Granados, 19. Roy Miller, 20. Diego Calvo, 21. Marcos Urena

• Grecia: 1. Orestis Karnezis - 15. Vassilis Torosidis, 4. Kostas Manolas, 19. Sokratis Papastathopoulos, 20. Jose Holebas - 2. Giannis Maniatis (21. Kostas Katsouranis, '78), 10. Georgios Karagounis (căpitan), 22. Andreas Samaris (9. Kostas Mitroglou, '58) - 14. Dimitris Salpingidis (17. Theofanis Gekas, '69), 7. Georgios Samaras, 16. Lazaros Christodoulopoulos. Selecţioner: Fernando Santos. Rezerve neutilizate: 12. Panagiotis Glykos, 13. Stefanos Kapino - 3. Georgios Tzavellas, 5. Vangelis Moras, 6. Alexandros Tziolis, 8. Panagiotis Kone, 11. Loukas Vyntra, 18. Giannis Fetfatzidis, 23. Panagiotis Tachtsidis