LIGA I

Corona Braşov - CFR Cluj 2-2 / CFR s-a făcut de râs în faţa "lanternei roşii"

CFR Cluj a ratat şansa de a se apropia de locul al patrulea în Liga I, după ce a remizat pe terenul ultimei clasate, Corona Braşov, scor 2-2, după ce a condus cu 2-0 din minutul 21, a ratat un penalty în minutul 37 şi a avut un jucător în plus pe teren timp de o jumătate de oră.

În tur, CFR s-a impus greu, cu scorul de 1-0 (Derick Ogbu '18), în primul succes la cârma echipei repurtat de fostul tehnician, Petre Grigoraş.

14 Martie 2014, 21:44 (actualizat 17 Martie 2014, 00:18) |
Ionel Gane / FOTO: fotbal.asccorona.ro

Elevii lui Vasile Miriuţă au condus cu 2-0 graţie "dublei" reuşite de tânărul de 20 de ani Sergiu Negruţ ('18, '21), aflat la primele goluri în Liga I şi au ratat şansa de a se desprinde la 3-0, după ce căpitanul Cadu a irosit o lovitură de pedeapsă în minutul 37, obţinută de brazilianul Denilson Gabionetta.

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 63, după ce golgheterul echipei, Sergiu Buş, a fost eliminat în minutul 63, dar Corona a înscris prin Sergiu Neacșa ('60) și a egalat în minutul 85, prin Cornel Coman, astfel că a înregistrat a cincea remiză pe teren propriu şi a doua la rând cu scorul de 2-2.

De cealaltă parte, CFR Cluj rămâne fără victorie în 2014, după remizele cu FC Vaslui, din Gruia (scor 0-0), şi cu Viitorul Constanţa, de la Chiajna (scor 1-1), respectiv eşecul în faţa Stelei, de pe teren propriu, scor 0-1.

Componenţa echipelor:

• Corona Braşov: T. Marc - Burlacu, Poverlovici, R. Damian, Munteanu - Fl. Pîrvu (Balint '81), Dâlbea, Miranda, Neacşa (Forika '87) - Coman (Mendizov '90+1), Buş. Antrenor: Ionel Gane
  • CFR Cluj: Felgueiras - Maftei, Cadu, Piccolo, Rada - Monroy, Djokovici (Lopes '55) - Gabionetta (Păun '63), Batin, Negruţ (Tade '73) - Ogbu. Antrenor: Vasile Miriuţă

Programul etapei a XXIII-a:

Vineri, 14 martie

• 18:30 Viitorul Constanța - Săgeata Năvodari: 0-0
  • 21:00 ACS Poli Timișoara - FC Brașov: 0-1 (Andrei Cristea '88)

2.Astra Giurgiu22153450-20 (+30)48(+12)
3.Petrolul Ploieşti22129132-12 (+20)45(+12)
4.Dinamo
22106631-19 (+12)36(0)
5.FC Vaslui22106623-15 (+8)36(+6)
6.Pandurii Târgu Jiu22105742-27 (+15)35(+2)
7.CFR Cluj23710629-25 (+4)31(-2)
8.Gaz Metan Mediaş2286827-23 (+4)30(-3)
9.Ceahlăul Piatra Neamţ2279621-20 (+1)30(-6)
10.Concordia Chiajna2276926-31 (-5)27(-9)
11.ACS Poli Timişoara23751119-27 (-8)26(-7)
12.FC Botoşani22751020-33 (-13)26(-7)
13.Oţelul Galaţi22731225-38 (-13)24(-9)
14.Săgeata Năvodari23661120-40 (-20)24(-9)
15.Viitorul Constanţa
23581016-37 (-21)23(-10)
16.Universitatea Cluj22561119-36 (-17)21(-12)
17.FC Braşov23481122-32 (-10)20(-13)
18.Corona Braşov23261518-39 (-21)12(-24)

Ierarhia golgheterilor:

• 11 goluri - Eric de Oliveira (Pandurii Târgu Jiu), Liviu Antal (FC Vaslui)
  • 10 goluri - Constantin Budescu (Astra Giurgiu)
  • 9 goluri -  Hamza Younès (Petrolul Ploiești), Szabolcs Szekely (ACS Poli Timișoara), Sergiu Buș (Corona Brașov), Valentin Lemnaru (Univ. Cluj)
  • 8 goluri - Bojan Golubović (Ceahlăul Piatra Neamț)
  • 7 goluri - Federico Piovaccari (Steaua),
  • 6 goluri - Adi Popa (Steaua), Mirko Ivanovski (Astra Giurgiu), Deivydas Matulevicius (Pandurii Târgu Jiu), Marquinhos (Oțelul Galați), Wellington Carlos Da Silva (Concordia Chiajna), Attila Hadnagy (FC Botoșani), Alex Dos Santos (Pandurii Târgu Jiu), Neluț Roșu (Concordia Chiajna)