JUDO

Corina Căprioriu - VICECAMPIOANĂ MONDIALĂ. Cea mai bună performanţă a carierei la un CM

Judoka Corina Căprioriu şi-a adjudecat medalia de argint la Campionatele Mondiale de la Astana (Kazahstan), la categoria 57 kg, după un parcurs foarte bun, încheiat în finala cu japoneza Kaori Matsumoto, cea care a învins-o pe româncă și în finala JO din 2012, la Londra.

Marţi, Andreea Chiţu a cucerit tot medalia de argint, dar în limitele categoriei 52 de kilograme.

26 August 2015, 15:38 (actualizat 27 August 2015, 19:18) |
Corina Căprioriu, la Grand Prix-ul de la Taşkent / FOTO: intjudo.eu / Gabriela Sabău

Corina Căprioriu a intrat în competiţie în runda a doua, unde a dispus de iberica Concepcion Bellorin, prin ippon, apoi a învins-o, prin acelaşi procedeu tehnic, pe luxemburgheza Mano Durbach, în "sferturi" a trecut de maghiara Hedvig Karakas, prin ippon, iar în semifinale s-a impus, prin waza-ari, în faţa canadiencei Catherine Beauchemin-Pinard.

Cea de-a doua reprezentată a ţării noastre la categoria 57 kg, Loredana Ohâi, s-a oprit în optimile de finală, fiind învinsă prin yuko de portugheza Telma Monteiro, cvadruplă vicecampioană mondială. În primele două tururi, Ohâi reuşise să treacă de Po Sum Leung (Hong Kong) şi Arleta Podolak (Polonia).

Medaliile de bronz au fost adjudecate de franţuzoaica Automne Pavia (victorie la americanca Marti Malloy) şi de mongola Sumiya Dorjsuren (a câştigat în faţa canadiencei Beauchemin-Pinard).

În luna mai, Corina Căprioriu a câștigat medalia de aur la Grand Slam-ul de la Baku, un bronz la Mastersul de la Rabat, iar în luna iulie, medalia de argint la Grand Slamul de la Tiumen.

Sportiva de 28 de ani mai are în palmares un bronz la Campionatele Mondiale, un titlu continental și o medalie de bronz la Campionatele Europene, 5 medalii de aur, 4 de argint și 9 de bronz la concursuri de tip Masters / Grand Slam  / Grand Prix, 5 medalii de aur, 3 de argint și 4 de bronz la etapele de Cupa Mondială și Continental Open, o medalie de aur și una de bronz în cadrul European Cup, precum și 3 locuri întâi, un argint și un bronz la Campionatele Naționale.