STRANIERI

Cordoba - Eibar 1 - 1 / Florin Andone a reușit cel mai rapid gol al sezonului în Primera Division

Atacantul Florin Andone a deschis scorul în meciul Cordoba - Eibar în secunda 10, cel mai rapid gol înscris în această ediție a Primerei Division şi al patrulea în clasamentul all-time, potrivit statisticilor oferite de presa spaniolă.

Oaspeții au plecat cu un punct grație reușitei lui Mikel Arruabarrena ('73).

17 Ianuarie 2015, 04:07 (actualizat 17 Ianuarie 2015, 19:49) |
Florin Andone / FOTO: site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal din Spania

Partida, în care Florin Andone a fost înlocuit în minutul 82, a fost încheiată în 9 jucători de câmp de ambele formații: fundașul dreapta al gazdelor, Edu Campabadal, a fost eliminat în minutul 56, iar fostul atacant al Stelei, Federico Piovaccari, a fost trimis la cabine în minutul 58.

Acesta a fost al treilea meci în campionat pentru Florin Andone: în toate a fost folosit ca titular, dar a fost schimbat de fiecare dată. Botoșăneanul de 21 de ani a debutat în Primera Division cu un gol în data de 5 ianuarie 2015, în victoria cu 2-0 de pe teren propriu cu Granada, în care românul a stabilit scorul final ('44). Apoi a fost decisiv și în victoria cu 1-0 de la Rayo Vallecano, când centrarea sa a fost deviată în gol de fundașul Abdoulaye Ba.

Primul meci la Cordoba a fost înregistrat însă în Cupa Spaniei, pe 3 decembrie 2014, când l-a înlcuit pe Xisco Jiménez în eșecul, scor 0 - 1, din deplasarea de la Granada.

Copilul unor români emigrați în Spania la finalul anilor '90, atacantul și-a făcut junioratul la trei formații: Vinaròs, Castellón și Villarreal.

La finalul meciului Florin Andone a vorbit pe larg despre situația sa la Cordoba:

"Am avut o viață grea. Nu am tată, a murit, iar mama lucrează ca femeie de serviciu. Familia mea este una modestă, dar muncește mult. Eu acum sunt mândru că pot să-i ajut să aiba o siguranță financiară pentru ziua de mâine.

Dacă nu spun că sunt român, nimeni nu-și dă seama. Liceul l-am terminat aici, sunt de 10 ani în Spania.

Nu vreau să iau cetățenia spaniolă, nu mă interesează. Sunt român și visez să joc la naționala țării mele. Oricum, sunt recunoscător Spaniei, aici am devenit o persoană mai bună. Nu știu dacă puteam evolua atât de mult în România", a declarat Andone.