Copii români de la o școală din Germania, confirmați cu noul coronavirus

Cinci copii români de la o școală din Germania au fost confirmați ca infectați cu noul coronavirus. Micuții sunt din cinci clase diferite la o școală primară dintr-un sector al capitalei Berlin, dar trei dintre ei sunt membrii aceleiași familii unde și doi adulți au COVID.

09 Iunie 2020, 18:27 (actualizat 09 Iunie 2020, 19:43) Știrile TVR |

Potrivit medicilor, nu este clar cine este sursa infectărilor. Ceilalți doi probabil s-au infectat prin contact cu familia celor trei. Școala din Berlin nu va fi închisă, dar se va reduce prezența în clase și unele ore se vor muta din nou online.

50 de elevi și 9 profesori au fost plasați în carantina până pe 18 iunie. Instituția nu este la primul caz de COVID. În martie un profesor a fost testat pozitiv dar atunci toți contactii acestuia au fost testați negativ.

Articole pe aceeaşi temă
 
*
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 27°C 28°C
IASI 27°C 28°C
CLUJ 25°C 26°C
CONSTANTA 22°C 22°C
CRAIOVA 24°C 26°C
BRASOV 23°C 24°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI