Meteorologii au emis, joi dimineaţa, avertizări nowcasting Cod galben de vânt puternic şi ninsori, valabile în următoarele ore în patru judeţe din zona Dobrogei şi a Moldovei.
Conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), până la ora 13:00, în zona de litoral a judeţelor Constanţa şi Tulcea se vor semnala intensificări temporare ale vântului, cu rafale în general de 55 - 60 km/h.
De asemenea, până la ora 10:00, în zona joasă din judeţul Neamţ, dar şi în mai multe localităţi din judeţul Iaşi vor fi ninsori şi şi vânt cu intensificări locale de 55 - 65 km/h, ce va spulbera ninsoarea.
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, joi, o atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă în orele următoare în bazinul hidrografic Miletin.
Conform prognozei de specialitate, până la ora 14:00, ca urmare a precipitaţiilor înregistrate, a celor prognozate şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide, creşteri de debite şi de niveluri, cu posibile depăşiri ale Cotelor de atenţie, pe râurile din bazinul hidrografic Miletin - bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţele Botoşani şi Iaşi).