CM de Înot pentru juniori de la Lima: Sportivii români au obținut medalii de argint în proba de ştafetă combinată 4x100 m liber şi bronz la 800 m liber

Încă două medalii obţinute de tinerii înotători român: argint în proba de ştafetă combinată 4x100 m liber şi bronz la 800 m liber, la Campionatul Mondial de Înot pentru juniori de la Lima.

02 Septembrie 2022, 07:02 (actualizat 02 Septembrie 2022, 07:19) Știrile TVR |
Medalii de argint și bronz pentru înotătorii români la CM de înot pentru juniori de la Lima / FOTO: Federația Română de Natație și Pentatlon Modern
Medalii de argint și bronz pentru înotătorii români la CM de înot pentru juniori de la Lima
CM de înot pentru juniori de la Lima. Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz în proba de 800 m liber
CAMPIONATUL MONDIAL DE JUNIORI LIMA 2022 Bianca Costea, locul 4 în finala de la 100 m liber

David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Diaconescu au încheiat cursa de ştafetă combinată 4x100 m liber în 3 minute, 30 de secunde, 39 de sutimi.

Pe locul intai s-a clasat Ungaria, iar pe pozitia a treia, Italia.

La aceeasi competitie, Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz in proba de 800 m liber.

(w500) CM de îno

După ce a deschis drumul României către medalii în Peru, cu argintul de la 400 m liber, elevul antrenoarei Iulia Becheru a cucerit în această noapte medalia de bronz în proba de 800 m liber. Timpul său 7:56.14 min.

Pe primul loc s-a clasat Carlos Garach Benito (Spania) – 7:52.73 min., iar al doilea a sosit Batuhan Filiz (Turcia) – 7:55:61 min.

Bianca Costea s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 100 m liber feminin, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

(w500) CAMPIONATU

Sportiva noastră a încheiat cele două lungimi de bazin din capitala statului Peru cu timpul de 56.21 s și s-a clasat la final pe locul 4, la o distanță foarte mică (29 de sutimi) de medalia de bronz.