CM 2022: Sărbătoare în Maroc | Naționala de fotbal s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală, după ce a eliminat Spania

Selecţionata Marocului s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale unui campionat mondial, după ce a învins echipa Spaniei cu 3-0 la loviturile de departajare, marţi seara, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci din optimi încheiat cu 0-0 după prelungiri.

07 Decembrie 2022, 09:24 (actualizat 07 Decembrie 2022, 09:26) Știrile TVR |

Campioana mondială din 2010 a părăsit Cupa Mondială la fel ca în urmă cu patru ani, când era eliminată în optimi de Rusia, tot la loviturile de departajare (3-4).

Echipa antrenată de Luis Enrique a dezamăgit crunt, făcând unul dintre cele mai slabe meciuri din ultima vreme, fapt confirmat de statistica la finalul primei reprize: cu doar un şut la poartă, a fost cea mai slabă repriză pentru ''La Roja'' la Cupa Mondială începând din 1966.

Spania putea câştiga la ultima fază, însă voleul lui Sarabia, abia intrat, a şters bara a doua (120+3).

Spaniolii au fost catastrofali la loviturile de departajare, unde Bounou a apărat şuturile lui Soler şi Busquets, iar Sarabia a trimis în bară. Marocanii au făcut diferenţa prin Abdelhamid Sabiri, Hakim Ziyech şi Achraf Hakimi, având şi o lovitură ratată (Badr Benoun).

Marocul rămâne neînvinsă cu antrenorul Walid Regragui pe banca tehnică, tehnicianul fiind instalat în septembrie. Echipa a primit un singur gol de atunci, în ultimul meci din grupă, cu Canada (2-1).

În sferturile de finală, Marocul va juca împotriva Portugaliei, care a spulberat Elveția cu 6-1, într-un meci în care Cristiano Ronaldo a fost rezervă.

În Maroc, suporterii au făcut noapte albă. Oamenii au ieșit pe străzi, au scandat și au cântat ore în șir, celebrând performanța istorică.