CM 2018.Trippier a marcat cel mai rapid gol din ultimii 60 de ani într-o semifinală

Kieran Trippier, fundaşul selecţionatei Angliei, a marcat cel mai rapid gol din ultimele şase decenii într-o semifinală de Cupă Mondială de fotbal, miercuri seara la Moscova, în partida pierdută în faţa Croaţiei (1-2), notează Agerpres.

12 Iulie 2018, 13:23 (actualizat 12 Iulie 2018, 13:26) |
Min. 5 - GOL ANGLIA!

Trippier a deschis scorul în minutul 5 al jocului de pe stadionul Lujiniki cu o execuţie perfectă din lovitură liberă, la care portarul croat Danijel Subasici nu a putut face nimic.

Reuşita fotbalistului croat este a patra în ierarhia celor mai rapide goluri din istoria Mondialului de fotbal marcate în semifinale. În fruntea listei se află suedezul Arne Nyberg, care a reuşit să înscrie după doar 35 de secunde de joc împotriva Ungariei, la ediţia din 1938.

Brazilianul Vava a marcat, la rândul său, după doar două minute de la startul partidei cu Franţa, de la CM 1958, în timp ce iugoslavul Djordje Vujadinovic a avut nevoie de patru minute pentru a deschide scorul în faţa Uruguayului, în 1930.